TÜRMOB Başkanı Kartaloğlu: Asgari ücret zammı işletmeleri etkilemez

TÜRMOB Başkanı Kartaloğlu, işletme karının yüzde 128'e ulaştığını, dolayısıyla asgari ücrete yapılacak olası bir zammın işveren üzerinde çok büyük bir yük oluşturmayacağını söyledi.

Uğur Duyan
Uğur Duyan Tüm Haberleri

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, işletmelerin karının yüzde 128,8 olarak gerçekleştiğini ifade ederek, asgari ücret yapılacak olası bir zammın işverenlerin üzerinde çok büyük bir yük oluşturmayacağını söyledi.

3,5 milyon vergi mükellefine hizmete veren büyük bir camia olduklarını, bu nedenle de işveren tarafının nabzını da iyi tutuklarını bildiren Kartaloğlu, Türkiye'de memurlar ve emeklilere enflasyon farkı için yapılacak iyileştirmenin bir benzerinin asgari ücretliye de yapılmasının piyasada yaşanan talep daralmasını aşmak adına önemli bir adım olacağına işaret ederek, ara zammın asılda bir iyileştirme olarak görülmesinin gerektiğini söyledi.

Enflasyondaki ve kurdaki yükselişin işletmeleri aynı ölçüde olmasa da etkilediğini kaydeden Kartaloğlu, işveren tarafının asgari ücrete ara zam yapılması konusunda olumlu görüş bildirmediğini ancak sene başında asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zammın mayıs ayı itibariyle yüzde 73,5'e yükselen yıllık enflasyon karşında eridiğini ve aradaki fark kadar bir ara zammın gündeme gelmesinin de doğal olduğunu söyledi. İşveren tarafı için sigorta prim ödemelerinin halen bir yük olduğunu da belirten Kartaloğlu, "Tüm işletmelerin enflasyondaki artışa bağlı olarak aynı ölçüde karlılık gösterdiğini söylemek mümkün olmamakla birlikte işletme gelirlerinde belli bir artış var. Özelikle de ihracat gelirlerin yaşanan artış açıkçası ihracatçıların gelirlerin önemli bir yükselişe neden oldu. ihracat dışında kalan küçük işletmeler üretim yapanlar, ithalat yapanlar veya hizmet işletmeleri kur artışları karşısında ciddi anlamda etkilendi. Onlarda da aslında net karlılık azaldı. Örneğin son dönemde ihracat yapanlarda özellikle ciddi bir sermaye karlılığı var ama daha küçük işetmeler daha büyük sıkıntılar yaşıyor. "

"TARİFE ARTIŞI BU SENE ZORUNLU HALE GELDİ"

Kartaloğlu, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik asgari ücret tarifesinin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kaldığını, ofis ve personel maliyetlerinde de artışlar olduğunu söyledi. Kartaloğlu, birlik mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesini istedi.

Kartaloğlu, mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin verdikleri birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretlerin, giderlerini karşılayamaz hale geldiğini ve yüksek enflasyon karşısında kendilerinin de mağdur olduklarını kaydetti. Kartaloğlu, "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Ocak 2021'den Mayıs 2022'ye kadar enflasyon yüzde 84,58 artış gösterdi. Hizmetlerimiz için asgari ücret tarifemiz her yıl sonunda Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Aralık sonunda asgari ücret tarifesinde yüzde 25 artış yapıldı. Tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı yüzde 60 olarak hesaplandı. Bugüne kadar yıl ortasında tarife artışını gündeme getirmemiştik ancak bu tarife artışı bu sene zorunlu hale geldi" diye konuştu.

"HİZMETLERİN BEDELİNDE YÜZDE 60 ORANINDA ARTIŞ YAPMAYI PLANLIYORUZ"

Kartaloğlu, 2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesi için TÜRMOB Yönetim Kurulu olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına müracaat ettiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bakanlığın gerekli güncellemeyi yapmasını bekliyoruz. TÜRMOB ve Meslek Odaları olarak, hizmetlerimizin asgari ücret tarifelerinde yüzde 60 oranında, enflasyon farkında artırılmasını talep ediyoruz. Gerekli güncellemenin yapılmaması durumunda, temmuz ayından itibaren sunduğumuz hizmetlerin bedelinde yüzde 60 oranında artış yapmayı planlıyoruz. Bunu meslek camiası olarak bir tavsiye kararı olarak ilan edeceğiz. Bu kararın uygulanmasını haksız rekabete yol açmayacak şekilde takip edeceğiz."

'EKONOMİDE DENGELER BOZULDU'

Kartaloğlu, ekonomide dengelerin bozulduğunu ve enflasyondaki artış eğiliminin ücretliler ve serbest meslek mensupları başta olmak üzere sabit gelirlileri olumsuz etkilediğini aktararak, "Yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerin sorunlarının mutlaka kısa vadede çözülmesi gerekmektedir" dedi.

"Günümüzde bir ülke ekonomisinin gelişmesi ve kalkınması o ülkede yaşayanların ekonomik faaliyetlerinin sürekliliğine ve başarısına bağlıdır" ifadelerini kullanan Kartaloğlu, enflasyonun kısa vadede borçluların lehine, alacaklılarınsa aleyhine işlediğini aktararak, şöyle devam etti:

"Doğal olarak en büyük borçlu olan devletin iç borçlanma senetlerinin payı düşerken, fiyatlar genel seviyesindeki yükselmeden dolayı vergi gelirleri hızla artıyor. Sermaye sahipleri gelirlerini korurken, ürün fiyatlarını enflasyon beklentisine göre belirleme şansına sahip bulunmalarından dolayı kendilerini koruyup hatta bazı durumlarda güçlendirebiliyorlar. TÜİK tarafından açıklanan sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksinin, 2022 yılı Nisan ayında yıllık yüzde 128,8 artması da bu saptamayı onaylıyor."

22 Haz 2022 - 16:03 Ankara- Ekonomi

Muhabir  Uğur Duyangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.