Suda tehlike çanları çalıyor

Gıda Mühendisleri Odası 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamayla suyun temel bir insan hakkı olduğunu, suyu korumanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Gıda Mühendisleri Odası 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamayla suyun temel bir insan hakkı olduğunu, suyu korumanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti. Köyünden dereler akan köylünün derelerin üzerine kurulan Hidroelektrik Santralleri (HES) nedeniyle suya ulaşamaz olduğu, HES’ler ile akarsuların öz niteliğinin değiştirildiği, doğal yapısı bozulduğu, orada yaşayan diğer canlıların da bundan olumsuz etkilendiği, doğal yaşam alanlarını kaybettiği ifade edilen açıklamada “Doğru su politikalarıyla insanların adil biçimde güvenli suya ulaşması sağlanmalıdır” denildi.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 22 Mart Dünya Su Günü`nün bu yılki teması "Suyun Değeri" olarak belirlendi. Bu anlamlı gün dolayısıyla açıklama yapan Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, su konusunda tehlike çanlarını çaldığı, gelinen noktada bir an önce kamu eliyle alınacak önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

Tarım ve gıda sektörünün susuzluğun, su kirliliğinin mağduru ve aynı zamanda sorumlusu olduğu belirtilen açıklamada tarımda kontrolsüz pestisit kullanımı, yanlış gübre kullanımı, bilinçsiz endüstriyel tarım ve çevre koruma gerekliliklerine uymayan işletmelerin su kaynaklarını olumsuz yönde etkilediği vurgulandı.

“Dünyada su tüketiminin yüzde 70’i sulama amaçlı olarak tarımda gerçekleşmektedir” denilen açıklamada yeraltı sularının kirlenmesinde kuralına uygun olarak uzaklaştırılmayan hayvansal atıkların, organik maddelerin, pestisitlerin, nitrat ve fosfatlı gübrelerin önemli payı olduğu belirtildi.

DENETİM ŞART

Gıda Mühendisleri Odası’na göre suyu korunması için tarımda pestisit kullanımı ve sulama tekniklerinin mutlaka izlenmesi, yönlendirilmesi ve gereği gibi denetlenmesi gerekiyor. Atıkların doğaya salınmaması veya sularda kirliliği önleme konusunda yapılan yasal düzenlemelerin tek başına yeterli olmadığını belirten Gıda Mühendisleri Odası, tarım ve gıda sektörüne kamucu bakışla yaklaşmanın, atık ve gübreleri değerlendirerek su kaynaklarını koruyacak yatırımları kamu eliyle ve bir an evvel yapmanın önemli ve vazgeçilmez bir adım olduğunu kaydetti.

Suyu ticari bir meta haline getirip para ile alınır satılır yapmanın insanlık değerlerine aykırı olduğu belirtilen açıklamada kamu yöneticilerine halkın güvenli suya yeterli miktarda ve ücretsiz olarak ulaşma sorumluluğu hatırlatıldı.

MESLEK ODALARI POLİTİKA SÜRECİNE DAHİL EDİLMELİ

Çevre, iklim, tarım, gıda, toprak su politikalarında katılımcı bir yaklaşımın benimsenmesini savunan Gıda Mühendisleri Odası son olarak bu politikaların hazırlanması sürecine başta kamu kurumu niteliğinde meslek odaları olmak üzere bilim insanları ve ilgili kesimlerin dahil edilmesini istedi.

22 Mar 2021 - 17:13 Ankara- Yerel

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.