AHG-A'dan ayrımcılıkla mücadele taahhüdü

Avukat Hakları Grubu Ankara (AHG-A) Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizliğe ve Şiddete Karşı Politika belgesi yayımladı.

ANKARA (Anayurt) Avukat Hakları Grubu Ankara (AHG-A) Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kurulu tarafından, Ankara Barosu bünyesindeki tüm kadın ve LGBTİQ+ bireyleri kapsayan Toplumsal Cinsiyet Temelli Eşitsizliğe ve Şiddete Karşı Politika belgesi oluşturuldu. İstanbul Sözleşmesi’ni zayıflatmaya yönelik politikaların tartışmaya açıldığı bu günlerde oluşturulan belgede yer alan ilke ve stratejilerin Ankara Barosu’na kayıtlı tüm avukat ve stajyer avukatlar ve tüm baro personeli için tavsiye niteliğinde olduğu bildirildi. Ankara Barosu seçimleri için çalışmalarını hızlandıran AHG-A tarafından oluşturulan bu belgede yer alan ilke ve stratejilerin, seçim sonrası hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

BELGE TEMEL 7 İLKE VE 3 STRATEJİYİ KAPSIYOR

AHG-A oluşturduğu belgede temel 7 ilke ve 3 strateji belirledi. Temel ilkelerden birisi olarak sıralanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İlkesi’nde şu ifadelere yer verildi:

“Ankara Barosu; Baroda görev yapan personel ve Ankara Barosu bünyesinde bulunan tüm avukatlar için eşit fırsatların yaratılması; bütün alanlarda cinsiyet ayrımcılığını dışlayan, cinsiyetler arasında eşitliğin ve dengenin geçerli olmasını gözetecek etkin politikalar geliştirir ve uygular. Ayrıca; Baro, her türlü cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine ilişkin farkındalık geliştirici politikalar geliştirir ve uygular.”

Oluşturulan belgede ayrıca son yıllarda artan erkek şiddeti ve her türlü şiddete ilişkin Şiddet Bilinci İlkesi de yer aldı. Belgede bu ilke kapsamında, “Baro; her türlü şiddetin varlığını ayırt etmek, şiddete ilişkin farkındalık ve duyarlılık geliştirmek ve bununla mücadele etmek için gerekli olan bilincin yaygınlaşması için çalışmalar yürütür. Bu bağlamda şiddetin etki ve sonuçlarının her zaman somut olarak görülmediği, zamanla görülebileceği gibi hiçbir zaman görünür olmayabileceği de göz önünde bulundurulur ve her halde şiddete yol açan etkenlerle mücadele edilmesini sağlar.”

AHG-A oluşturduğu belgede bunların yanı sıra Ayrımcılık Yasağı İlkesi, İnsan Onuruna Saygı İlkesi, Kapsayıcılık İlkesi, Özen Gösterme İlkesi ve Güven İlkesi’ne yer verdi.

25 Eyl 2020 - 16:51 - Yerelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.