Ev sahipleri sezonu açtı

İki yıl sonra üniversitelerin yeniden yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte, öğrenci kentlerinde kiralık daire fiyatları yüzde 50 hatta bazı yerleşim yerlerinde yüzde 300 oranında arttı.

Türkiye'de aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte Mart 2020'de yüz yüze eğitime verilen ara 6 Eylül'de sonra ermesiyle birlikte yüksek öğrenim kurumları da eylül ve ekim aylarında yüz yüze eğitime başlama kararı aldı. Bu kararın ardından öğrenci nüfusunun yoğun olduğu kentlerdeki ev sahipleri de kira fiyatları 2 yılın ardından yeniden düzenledi.

Ankara, İzmir ve İstanbul'un yanı sıra Eskişehir'de kiralara gelen ortalama zam yıllık tüketici enflasyonun 3 katını buldu. İstanbul'da krediye uygun, yeni yapılmış, ortalama bir semtte bulunan 2+1 konutun en düşük fiyatı 500 bin lira seviyesine ulaştı. Kiraları ise en düşük 2 bin liradan başlıyor. Avcılar'da bin TL'lik bir evin kirası 2 bin 500 TL'ye çıkarken, Suadiye ve Bostancı gibi semtlerde 2+1 evlerin kiraları 4-5 bin TL'yi buldu.

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, ev sahiplerinin kiralık ev sayısının az olmasını fırsata dönüştürdüklerini ve afaki oranda zamlar yaparak, öğrencileri zor duruma düşürdüklerini söyledi. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, ev sahiplerinin kiralara yaptığı zamların yasal olmadığını belirterek, mülk sahiplerinin de evleri kiralayanların da yasaları bilmediğini ve bu bilinçsizlikten kaynaklanan bir sorunun yaşandığını söyledi.

KİRA ARTIŞININ İKİ SEBEBİ

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, "Ülke genelinde ev kiraları afaki bir oranda arttı. Bu artışın arkasında iki neden ver: Birincisi pandeminin ilk yılında düşen kredi kullanım oranını artırmak için düşük faizli kredi musluklarının açılmasıyla başlayan ve rekor düzeylere varan konut satışı. Bu durum konut fiyatlarının yüzde 40-50 oranında artmasına neden oldu. Hal böyle olunca da kredi ile ev sahibi olan vatandaşlar, satın aldıkları evlerin kendini amorti edeceği olan süreyi kısaltmak için kiralara afaki oranda zam yaptı. İkinci neden ise; pandemi sürecinde kiracılar yani şehir değiştirmek durumunda olmayan kiracılar bulundukları evleri pek terk etmediler. Haliyle kiraya verilecek ev sayısı az ama ev kiralamak isteyen sayısı çok oldu. Bu nedenle de ev sahipleri, kiralara akıl almaz zamlar yaptılar. Yani arzın az olması talebin çok olması ev sahiplerinin elini güçlendirdi" diye konuştu.

Yetkin, Ankara'da öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği semtlerdeki evlerin yüzde 50-60 oranında zamlandığını ancak bu evlerin önemlice bir bölümünün iyi barınma koşulları sunmayan yapılar olduğunun altını çizdi. Yetkin, "Bazı evlerin içinde yaşamak bir yana dursun oturmak mümkün değil. Işık dahi almayan tek göz odaları bile afaki rakamlarla kiraya veriyorlar. Yani bizim insanımızda da bir fırsatçılık ve insafsızlık var demeliyim" diyerek sözlerini tamamladı.

'YURTTAŞ ENFLASYONDAN YÜKSEK ZAMA İTİRAZ EMETLİ'

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise ev sahiplerinin kiralara yaptığı zamların yasal olmadığını belirterek, "Zammın yüzde 50 oranında tutulması bir kez ev sahiplerinin ya yasayı bilmediğine ya da yasayı uygulamak istemediğine işaret ediyor. Üstelik yurttaşların da yasayı bildiğini sanmıyorum. Bir bilinçsizlik var ve bu bilinçsizlik halinden kaynaklanan bir sorun var" görüşünde bulundu. Çakar şöyle devam etti:

"18 Ocak 2019 tarihli 30659 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 59'uncu maddesinde belirtildiği gibi; mülk sahipleri tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre zam yapma hakkına sahiptirler. Yani geçen seneki yıllık TÜFE oranı olan yüzde 14,6'yı hadi yüzde 15 olsun. Bu rakamı aşamazlar. Ancak kiracı eve yapılan bu yüksek zamma itiraz ederse ve sözleşmesini uzatmazsa mülk sahibi yeni bir kiracı ile anlaşabilir. O kiracı da aslında ev sahibine itiraz edebilir. 'Bu evin en son kirası için belirlenen zam oranını aşan bir zam yapamazsınız' deme hakkı vardır. Bunun için de gerekli yollar bellidir: Maliye ve Hazine Bakanlığının taşra teşkilatına başvuruda bulunarak hakkını arayabilir tüketici. CİMER'e şikâyet edebilir.

Yine 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun kira hukuku ile ilgili ertelenen hükümlerinin 344'üncü maddesinde de bu durum bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Yani ev sahibi kapıya gelip, ben yüzde 14,6'dan fazla zam yapacağım diyemez."

31 Ağu 2021 - 17:01 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.