Sağlık çalışanları için istifa yasağı sürüyor

Sağlık Bakanlığının, 27 Ekim 2020 tarihinde uygulamaya koyduğu istifa yasağı sağlık çalışanları için sürüyor.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Sağlık Bakanlığı 27 Ekim 2020 tarihinde ilgili birimlere gönderdiği yazıyla sağlık çalışanlarına pandemi nedeniyle yıllık izinlerinin durdurulmasına, istifaların da yasaklanmasına karar vermişti. 19 Ocak’ta, bu konuda bir güncelleme yapılarak yaş haddinden ve malulen emekli olan personel dışında emeklilik hakkını elde eden sağlık çalışanlarının da emeklilik işlemlerinin yapılacağı duyurulmuştu. Bu düzenleme kamuoyuna istifa yasağının kalkması şeklinde yansısa da doktorlar istifa yasağının sürmesine tepkili.

Anayasal haklarının ellerinden alındığını söyleyen doktorlar, psikolojik destek gören, mobbinge uğrayan, 6-7 aydır ailelerini göremeyen, uzun saatler çalışmak zorunda kalan meslektaşlarının olduğunu söylüyor. Öyle ki, normalde bir memur ayda yaklaşık 160 saat mesai yaparken ayda 280 saat mesai yapan doktorlar var. Doktorlar fazla mesai istemedikleri yönünde dilekçe vermelerine rağmen bu talepleri idarelerce kabul görmedi.

ATAMA İLE PERSONEL EKSİKLİĞİ GİDERİLEBİLİR

Pandemi döneminde istifa etmeleri durumunda 657 sayılı kanunun 97’nci maddesi nedeniyle bir daha memuriyete dönememe tehlikesiyle karşı karşıya kalan doktorlar, atama bekleyen doktorların atamasının yapılmasıyla meydana gelebilecek personel eksikliğinin giderilebileceğini savunuyor.

İstifa etmek isteyen doktorlar arasında 5 ay sonra yapılacak olan Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) hazırlanıp mesleki kariyerini sürdürmek isteyenler de, lisansüstü süreçlerde bilimsel çalışmalar yapmak isteyenler de var.

Doktorlar istifa haklarına ilişkin Bilim Kurulu’na gönderilmek üzere kısa bir metin de hazırladı. Bu metinde 1 Mart’ta açıklanan normalleşme ile sağlık çalışanlarının da istifa haklarına kavuşmaları gerektiği ifade edilerek “Bizim de sizler gibi uzman olmak için TUS’a çalışmak, yüksek lisans, doktora gibi süreçlerde bilimsel çalışma yapmak, uzakta çalıştığımız için ailemize kavuşmak gibi taleplerimiz var. İstifa serbestliği getirilip tekrar açıktan atama yapılmasını ve personel açığının bu şekilde kapatılmasını istiyoruz” denildi.

Hür Hekimler Hareketi adıyla yapılan yazılı açıklamada da 19 Ocak’ta yapılan düzenleme ile yalnızca izin ve emeklilik hususlarında esnekliğe gidildiği, istifa yasağına ilişkin kararın devam ettiği vurgulanarak şu ifadeler eyer verildi:

"Sağlık personelinin görevden çekilme hakkının durdurulmasına ilişkin genelgeye anayasal dayanak olarak gösterilen olağanüstü halin mezkur anayasaya göre fiziki değil, hukuki bir durum olduğunu, İstifa ve görevden çekilmenin durdurulmasının ancak yasal erkin bütün kurum ve kuruluşlarınca topyekun olağanüstü hal durumuna geçilmesi halinde ve bu halin fiilen, resmi olarak ilanıyla mümkün olacağını belirtmek istiyoruz."

Açıklamada sağlık çalışanlarının talepleri şöyle sıralandı:

"Süreçte yakınını kaybeden, bedensel veya ruhsal sağlığını kaybeden sağlık personeline haklarının tevdi edilmesini, angarya, zorla çalıştırma hususlarında anayasada belirtilen kati hükümlerin hassasiyetle gözetilmesini, görevden çekilme, emeklilik ve diğer özlük hakları, asistan hekimlere otuz altı saat mesai uygulaması hususlarında gerek anayasayı, gerek hakkaniyeti ve evrensel vicdani ilkeyi yaralayan uygulamalara ivedilikle son verilmesini istiyoruz."

04 Mar 2021 - 17:25 Ankara- Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.