Sağlıkçılar Sözleşme’den vazgeçmiyor

Ankara Tabip Odası, Ankara Dişhekimleri Odası ve SES Ankara Şube’nin çağrısıyla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde buluşan sağlık çalışanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Ankara Tabip Odası, Ankara Dişhekimleri Odası ve SES Ankara Şube’nin çağrısıyla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde buluşan sağlık çalışanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.

Açıklamada ilk sözü Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Laleş Tunç, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların mücadelesiyle kazanıldığını vurguladı ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi. Tunç’un ardından söz alan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Dr. Deniz Erdoğdu, kadınların verdiği mücadele sonucunda kazanılan İstanbul Sözleşmesi’nin siyasi pazarlıklar için, oy derdiyle feda edildiğini belirtti.

Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Dr. Rana Karabudak, İstanbul Sözleşmesi’nin uluslararası alanda kadına yönelik ve aile içi şiddetle ilgili ilk bağlayıcı belge olduğunu hatırlattı ve bu sözleşmenin kadınların şiddetten korunmasının güvencesi olduğunu söyledi.

“Sözleşme, cinsiyet, meslek ve yaş gibi sınırlamalar olmaksızın tüm ev içi şiddet mağdurlarının insan hakkını savunur” diyen Karabudak, sözleşmeden vazgeçmenin kadınlara verilmiş olan şiddeti önleme, şiddete maruz kalanları koruma, failleri adil bir şekilde yargılama sözünden vazgeçilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Karabudak, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini şu sözlerle anlattı:

“İnsanların sağlığını ve esenliğini korumayı ve yaşatmayı görev edinmiş, insan hakları ve bireysel özgürlüklerin korunması konusunda kararlı, özgür ve onurlu davranmayı ilke edinmiş sağlık çalışanları- emekçileri olarak bizler, toplumsal barış için, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir anlayışı var etmek için, İstanbul Sözleşmesi savunmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz. Kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ulusal ve uluslararası kazanımlarımızın hiçbirinden vazgeçmeyeceğiz, geri adım atmayacağız, attırmayacağız.”

23 Mar 2021 - 15:49 Ankara- Kadın

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.