İşsizlik yükselişte gözler Meclis'te

İş aramayan işsiz sayısı 4 milyon 511 bin kişiye yükseldi. Şimdi gözler bir kez daha 30 Haziran'da sona erecek olan işten çıkarma yasağında. Yasağın süresinin uzatılması için Meclis'in Cumhurbaşkanı'na bir kez daha yetki vermesi gerekiyor.

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

TÜİK hesaplamalarına göre; iş arayan işsiz sayısı 4 milyon 511 bin kişi iken, işsiz olduğu halde iş aramayan, iş bulma umudu olmayan işsiz sayısı ise 5 milyon 320 bin oldu. Türkiye'de toplam işsiz sayısı ise 9 milyon 831 bine ulaştı.

TÜİK verilerine göre, her 100 işgücünden neredeyse 28'inin işsiz olarak tanımlandığı Türkiye'de istihdama dahil olan 28 milyon 56 bin çalışanın 1 milyon 10 bini Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanıyorken; 862 bin kişi de Nakdi Ödeme Desteği alıyor.

30 Haziran'da sona erecek olan İşten çıkartma yasağı ve kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılması için Cumhurbaşkanı'na TBMM'nin yetki vermesi gerekiyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mustafa Balkız, "20 gün sonra sona erecek olan iki uygulamanın da mevcut koşullarda uzatılması gerekiyor. Yeni bir düzenlemenin Meclis'e gelmesi mümkün" görüşünde bulundu.

İŞSİZ SAYISI NİSANDA 275 BİN KİŞİ ARTTI

TÜİK hesaplamalarına göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik, nisan ayında bir önceki aya göre 0,9 puan artış gösterdi.

TÜİK hesaplamalarına göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı yüzde 13,9 seviyesine yükseldi.

Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puanlık artışla yüzde 25,6'ya çıktı.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 27,4 oldu.

İSTİHDAM ORANI YÜZDE 44,2

İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre 193 bin kişi azalarak 28 milyon 56 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 44,2 oldu.

İşgücü nisanda aylık bazda 83 bin kişi artarak 32 milyon 567 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 51,3 olarak gerçekleşti.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta istihdam oranı 0,5 puanlık artışla yüzde 32'ye yükseldi. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 43 oldu.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 12,9

İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 12,9 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 468 bin kişi artarak 4 milyon 166 bin kişi olarak gerçekleşti.

İşgücüne katılma oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 4,6 puan artarak yüzde 50,8 oldu. İşgücüne katılan sayısı 3 milyon 455 bin kişi artarak 32 milyon 249 bin kişi olarak gerçekleşti.

İSTİHDAM; TARIMDA 62 BİN KİŞİ ARTTI, SANAYİDE 212 BİN AZALDI

Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 62 bin kişi, inşaat sektöründe 9 bin kişi artarken, sanayi sektöründe 212 bin kişi, hizmet sektöründe 52 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 18'i tarım, yüzde 21,3'ü sanayi, yüzde 6,4'ü inşaat, yüzde 54,2'si ise hizmet sektöründe yer aldı.

TARIM DIŞI SEKTÖRDE KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN ORANI

Nisan ayında sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,8 puan azalarak yüzde 28,4 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 16,4 oldu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ SONA ERİYOR

Kısa çalışma ve nakdi ücret desteklerinin 30 Haziran'da sona ereceğini ifade eden İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mustafa Balkız şunları kaydetti:

"Mart ayında sona eren Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı Nisan ayı içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından nisan, mayıs ve haziran aylarını da kapsayacak şekilde uzatıldı. Ancak 30 Haziran'da her iki uygulamada sona eriyor. Yalnız farklı bir durum söz konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi, geçen sene Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağını uzatma yetkisini vermişti. 20 gün sonra sona erecek olan iki uygulamanın da mevcut koşullarda uzatılması gerekiyor. Yeni bir düzenlemenin Meclis'e gelmesi mümkün. Şimdiden sendikalar ve muhalefet partileri bu konuda bazı girişimlerde bulundu. Üstelik mevcut koşullarda işsizliğin yüzde 14'de yaklaştığı bir ortamda bu rakamın üstüne yaklaşık iki milyon kişinin daha eklemesi demek olan bir riskin göze alınabileceğini de sanmıyorum.

30 Haziran'a kadar Meclise Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağını uzatmak için Cumhurbaşkanı'na yetki veren bir düzenlemenin getirileceğini öngörüyorum. Hala yeterli ödeneğin olduğunu düşünürsek işverenlerin de 16 aydır işletmelerini düzenli bir şekilde çalıştırmadığını hesaba katarsak, ekonomik külfeti aratan bir tablo yerine bu iki uygulamanın da devam edeceği bir tablo tercih edilebilir. Tabi bu noktada kısa çalışmadaki kişiler yeterli bir gelire sahip değil, bunun da aşılması lazım."

1 MİLYON KİŞİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANIYOR

Son rakamlara göre, 1 milyon 10 bin kişi Kısa Çalışma Ödeneğinden, 862 bin kişi ise Nakdi Ücret Desteğinden faydalanıyor. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında pandeminin başından nisan ayı sonuna kadar 4 milyon 200 bin kişiye 33 milyar lira ödeme yapıldı. Nakdi Ücret Desteği kapsamında ise 2 milyon 806 bin kişiye 11,4 milyar lira ödeme yapıldı. Fonda hâlâ 92 milyar liralık bir kaynak bulunuyor.

10 Haz 2021 - 16:29 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.