Sağlık emekçileri Anıtpark'ı beyaza boyadı

Anıtpark’ta düzenlenen beyaz mitingde bir araya gelen sağlık emekçileri ücretleriyle ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş barışının sağlanması ve şiddetin son bulması gibi taleplerini dile getirdi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Sağlık örgütlerinin çağrısını yaptığı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin de katılım gösterdiği Beyaz Miting, Anıtpark’ta gerçekleştirildi. Mitingde Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Murat Emir ile Gamze Taşcıer de katıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası(Dev Sağlık-İş), Türk Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRADER), Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) ile Tarım Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası’nın (Tarım Orkam Sen) öncülüğünde gerçekleştirilen mitingde her düzenleyici kendi taleplerine ilişkin açıklamalar gerçekleştirdi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın açıklamasında sağlık emeğinin değersizleştirilmesine, sağlıkta dönüşüm programının yarattığı tahribata değinilirken “Biz sağlığımızı korumak için, nitelikli, etik değerlerimizle bütünleştirdiğimiz bir hekimliği sürdürebilmek için mücadele ederken, bugün Ankara’da hep birlikte ‘Emek Bizim, Söz Bizim, Sağlık Hepimizin’ diye bir kez daha seslerimizi, direncimizi birbirine katıyoruz. Taleplerimiz bizim, sizin, hepimizin. Toplumda sağlıksızlık üreten ne varsa, ona karşı mücadelemiz. Savaşlara, adaletsizliğe, baskılara, zulme, açlığa, yoksulluğa, bu gezegeni daha fazla kar uğruna tüketim nesnesi görenlere, yaşamlarımızı tüketenlere, umutlarımızı hapsedenlere karşı. Bu çoklu krizler çağında ekolojik krizle pandemilere yol verenlere, karları uğruna çarkları durdurmayan, on binlerce emekçiyi ölüme terk eden, işçi sınıfı hastalığını yok sayanlara, sağlığımızı sermayeye teslim edenlere, bizi sağlıksızlığa mahkûm etmek isteyenlere karşı yan yanayız” ifadeleri yer aldı.

BDS Genel Başkanı Can Kirişçi ise birinci basamak sağlık çalışanlarının başta “ceza yönetmeliği” olmak üzere çeşitli sorunlarına değindiği konuşmasında şunları söyledi:

Sağlıkta şiddeti engellemek için etkin, caydırıcı, yasa ve önlemler istedik değişen bir şey yok, “ Aile hekimliği ceza yönetmeliği geri çekilsin dedik değişen bir şey yok, insanca ve güvenli çalışma ortamları istedik değişen bir şey yok, angarya mobbing baskı engellensin dedik değişen bir şey yok, insanca ve emekliliğe yansıyan temel ücretler, ek ödemeler değil tek ödeme istedik, değişen bir şey yok, ek gösterge iyileştirmeleri ve artışı dedik, değişen bir şey yok, Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın dedik değişen bir şey yok, 5 dakikada 1 muayene olmaz dedik değişen bir şey yok, mal praktis düzenlensin olağan komplikasyonların fahiş tazminatları engellensin sağlık sisteminden kaynaklanan sorunlar hekimlere rücu edilmesin dedik ama çıkardıkları yasa ile değişen bir şey yok, sağlıkta değişen bir şey yok, bizde de değişen bir şey yok, taleplerimiz yerine getirilinceye kadar mücadeleye devam ediyoruz.”

Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Ahmet Keleş de yaptığı açıklamada veteriner sağlık emekçilerinin yok sayılmaya isyan ettiğini söyledi. Keleş, veteriner hekimlerin endemik ve pandemik karakter taşıyan hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi ile mücadelede, hayvanlardan veya hayvansal ürünlerden insanlara geçen hastalıkların önlenmesinde, hayvan hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve koruyucu hekimliğinde, hayvansal ve bitkisel kaynaklı gıdanın üretiminden tüketimine kadar yer alan her safhada, halk sağlığının korunmasında, ilaç, aşı üretiminde çalıştığını vurguladı. Veteriner hekimlerin, diğer tüm sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu ve şikâyet ettiği koşullara muhatap olduğunu, ağır ve yıpratıcı işlerde çalıştıklarını, zoonoz hastalıklara yakalandıklarını belirten Keleş, veteriner hekimlerin beşeri hekimler ve diğer sağlık sınıfı mesleklerinin bütüncül bir yaklaşımla tek sağlık konseptine sıkıca sarılması gerektiğini ifade etti.

Mitinge “Kanser olmak istemiyoruz” yazılı pankartla katılan TÜMRAD-DER adına konuşan Heybet Aslan Doğan, Sağlık Bakanlığı tarafından acil servislerde nöbet tutan radyoloji teknisyenlerine geriye dönük 40-50 bin TL’ye varan borçlar çıkarıldığını açıkladı. Bu uygulamaya son verilmesini isteyen Doğan, şua izinlerinin kısıtlanmasına ilişkin şunları söyledi:

“Şua izinlerimizin kısıtlanması radyasyonla çalışan sağlık emekçilerin kanser olması demektir. Şua izinleri bir ödül veya bir lutüf değildir. Bizlerin 80 yıldır kullandığı kanuni bir haktır. Ben yaptım oldu-bitti anlayışıyla bu haklarımızın kısıtlanmasını kabul etmiyoruz. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz.”

SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey ise şöyle konuştu:

“Biz sağlık emekçileri yetersiz istihdamın ve kışkırtılmış sağlık talebinin karşısında tükenmekte, personel eksikliğinden kaynaklı angarya ve uzun çalışma saatleri ile daha çok çalışmaya zorlanmaktayız. Bu yoğun emeğin karşılığında ise insanca yaşanabilecek temel ücrete erişmek yerine oyalama tasarılar, ek ödeme yalanları ile geçiştiriliyoruz. Performans sistemi ile biz sağlık çalışanlarının iş barışı bozulmakta, sağlık hizmetinde nitelik değil nicelik önemsenmektedir. Ayrıca emek yoğun çalışma düzenimiz ve ekonomik sorunlarımızın yanı sıra liyakatsiz atamalar, yönetici mobbingleri, mesleki tanımının dışında çalıştırmalar, KHK’ler ve soruşturmalar gibi antidemokratik uygulamalar ile baş etmek zorunda bırakılıyoruz. Bizler oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Bize dayatılan bu çalışma koşulları ve sefalet ücretlerinin kader olmadığını, emeğimizin gaspı olduğu bilinciyle bu bozuk düzene karşı başka bir sağlık ve sosyal hizmet sistemini var etmek için birlikte mücadele ediyoruz ve kazanacağımızı da biliyoruz. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak haklarımızın ve bize verilen vaatlerin takipçisiyiz. Haklarımız verilmediği takdirde iş yerlerinde sandıklar kurarak

Süreli ve süresiz grevleri, Sağlık bakanlığı önüne çadır kurma dahil seçenekleri oylayacağız. İş yerlerinde emekçiler neye karar verirse biz örgütler olarak mücadelemize o yönlü devam edeceğiz.”

Mitingde son olarak Dev Sağlık İş adına Cumali Bolat söz aldı. Bolat, sağlık emekçileri arasında çalışma barışını bozan, sağlık işçilerini yok sayan uygulamaları kabul etmediklerini, sağlık hizmetinin ekip işi olduğunu söyledi ve acil taleplerini ücretlerde iyileştirme, haftada 40 saat çalışma, görev tanımlarının yapılması, ara dinlenme ve molaların düzenlenmesi, zorunlu emeklilik uygulamasının son bulması ile tayin ve becayiş haklarının verilmesi olarak sıraladı.

# aile, ilaç

29 May 2022 - 17:06 - Çalışma Yaşamı

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.