Sıfır emisyon için kömürsüz enerji üretimi

İklim ve çevre alanında faaliyet yürüten 8 kurum, 21-25 Şubat tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek İklim Şurası öncesinde 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda belirledikleri 10 talebi açıkladı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

klim ve çevre alanında faaliyet yürüten 8 kurum, 21-25 Şubat tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek İklim Şurası öncesinde 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda belirledikleri 10 talebi açıkladı. Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe), Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA), Kömürün Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal), İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği, Greenpeace Akdeniz, 350 Türkiye, Yuva Derneği ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından açıklanan taleplerin ilki kömürden elektrik üreten yeni termik santrallerin kurulmaması; kömür madeni açma ve maden genişletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmemesi oldu.

Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefi doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli strateji, eylem, politika ve mevzuatların altyapısını oluşturacak İklim Şurası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 21-25 Şubat tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek.

İklim Şurası öncesinde bakanlık tarafından düzenlenen çevrimiçi komisyon toplantıları tamamlandı. Sera gazı azaltımı, yeşil finansman ve karbon fiyatlama, iklim değişikliğine uyum, yerel yönetimler, göç ve adil geçiş ile bilim ve teknoloji konularında toplanan komisyonlarda, iklim ve çevre alanında çalışan kurumların temsilcileri Türkiye’nin net sıfır hedefine ulaşması için gerekli politika önerilerini sundu.

İklim ve çevre alanında çalışan 8 sivil toplum kuruluşu da şura öncesi İklim Şurası’nda alınacak kararlara ilişkin taleplerini açıkladı. İlk olarak kömürden elektrik üreten yeni termik santrallerin kurulmamasını, kömür madeni açma ve maden genişletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmemesini talep eden kuruluşlar kömür başta olmak üzere fosil yakıtlara yönelik teşviklerin sonlandırılmasını istedi. 2030 yılına kadar kömürden elektrik üretiminin kademeli olarak sona erdirilmesi, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının en az yüzde 75’e çıkarılması, emisyon üst sınırlarının 2053 net sıfır vizyonuyla uyumlu şekilde belirlendiği ve sektörleri emisyon azaltımına teşvik edecek seviyede bir karbon fiyatlandırma mekanizmasının devreye alınması, 2030 yılına kadar denizlerde ve karada korunan alanların payının ülke yüzölçümünün yüzde 30’una çıkarılması ve ormanların madencilik, turizm, enerji ve yapılaşma gibi faaliyetler için tahsis edilmesine son verilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele ve kentlerin uyumu için kentsel politikaların ve imar planlarının revize edilmesi, kentsel hizmetlerin karbonsuzlaştırılması, sıfır emisyona geçişten ekonomik olarak etkilenecek toplum kesimlerini geride bırakmayacak bir adil dönüşüm mekanizmasının tasarlanması, gıda sistemlerinin bir bütün olarak ele alınması, bu çerçevede 2030 yılına kadar, toprak sağlığını iyileştiren ve ekosistemi destekleyen uygulamalarla gıda güvencesinin ve güvenliğinin sağlanması ve tarım kaynaklı emisyonların azaltılması da sivil toplum kuruluşlarının talepleri arasında yer aldı. 8 kuruluşun son talebi ise iklim değişikliği ile mücadele ve enerji yatırımlarının planlanması süreçlerinde halk sağlığının gözetilmesi ve önceliklendirilmesi oldu.

18 Şub 2022 - 17:16 - Kent-Çevre

Muhabir  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.