İklim mücadelesinin hedefleri belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının iklim değişikliğiyle mücadeleye dair hazırladığı bildirgeye göre, atıkların geri dönüşüm oranı yüzde 60’a çıkarılacak ve evsel atıkların depolanması yöntemine son verilecek.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi’ni yayımladı. İklim değişikliği krizine karşı devletin yürüteceği politikalara dair özet niteliğinde olan bildirgede planlar 14 madde ile ele alındı. 2050 yılına kadar olan dönemi kapsayan planların ilk hedef noktası olarak 2023 yılı belirlendi. Bildirgede, atıkların geri dönüşüm oranının yüzde 60’a dönüştürülen atıksu oranının ise yüzde 15’e çıkarılması, güneş ve rüzgar enerjisi kapasitelerinin artırılması ve fosil yakıt kullanımının düşülmesi ve evsel atıkların depolanması yönteminin sona erdirilmesi gibi hedefler yer alıyor.

Bildirgeye göre, sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve iklim değişikliğine uyum sağlamasına yönelik 2050 Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi ve Eylem Planı uygulamaya konulacak ve Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı eylem planları hazırlanacak. İklim değişikliğinin etkilerinin en çok yaşandığı sektörler olan tarım, hayvancılık, turizm, yenilenebilir enerji ve sanayi alanlarında yatırımların verimli şekilde yönlendirilmesi sağlanacak ve mekânsal planlar ortaya konulacak.

Sıfır Atık Projesi ülke genelinde yaygınlaştırılarak atıkların geri kazanım oranı 2035 yılında yüzde 60’a çıkarılacak, 2050 yılında ise evsel atıkların depolamasına son verilecek. Arıtılarak yeniden kullanılan atıksu oranı, 2023 yılında yüzde 2,5’ten yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarılacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretim kapasitesinin artırılması da devreye alınacak tedbirler arasında yer alıyor. Buna göre 2030 yılına kadar güneş enerjisinden üretilen elektrik üretimi 10 GW’a rüzgâr enerjisinden üretilen elektrik üretimi de 16 GW kapasitesine çıkarılacak. Emisyon Ticaret Sistemi ile iklim dostu yatırımlar desteklenecek ve temiz üretim teknolojilerine yatırım yapan tesisler ödüllendirilecek. 2023 yılına kadar binalarda kullanılan fosil yakıtlar yüzde 25 oranında azaltılacak. 2030 yılına kadar da tüm binaların enerji kimlik belgesine sahip olması sağlanacak. İklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına yönelik teşvik ve finansman imkânları geliştirilecek, uluslararası finansman kaynaklarına erişim imkânları arttırılacak.

Sel, heyelan, erozyon, taşkın tehdidi altında bulunan bölgelerde yeniden inşa faaliyetine izin verilmeyecek, risk altındaki yapılar kamulaştırma ve dönüşüm projeleriyle taşınacak. Su kaynaklarımızın etkin yönetimi ve korunması için tüm kurumlarla ortak bir iş birliği geliştirilerek suyun tasarruflu kullanılmasına yönelik önlemler belirlenecek ve uygulanacak.

Konuyla ilgili verilerin ve çalışmaların paylaşılacağı Ulusal İklim Değişikliği Platformu ile bilimsel araştırmaların yapılacağı, politikaların belirleneceği ve takip edileceği Ulusal İklim Değişikliği Araştırma Merkezi kurulacak.

Bildirgeye göre ayrıca, Meclis’e iklim değişikliğiyle mücadeleye dair bir rapor sunulacak.

17 Şub 2021 - 16:40 - Kent-Çevre

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.