Esnaf kapanma değil yardım bekliyor

Sektör temsilcileri Kademeli Normalleşme Tedbirlerini değerlendirerek, KOSGEB tarafından sağlanan 5 milyar bütçeli yeni destek paketinde kahvehane, düğün salonu, okul servisi, çay ocakları, halı saha işletmelerinin de dahil edilmesini istedi.

Esnaf kapanma değil yardım bekliyor
Esnaf kapanma değil yardım bekliyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye'de tam kapanma süreci bitti. Şimdi Kademeli Normalleşme Tedbirleri ile geçecek olan 15 günlük yeni bir süreç başlıyor. İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs sabah 05.00'ten itibaren uygulanacak kademeli normalleşme tedbirlerine ilişkin genelgeyi açıkladı. Akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması 21.00'de başlayacak. Hafta sonları ise sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Bu kapsamda, gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar kapalı olacak. Bakanlık restoran ve kafelerin içeriye müşteri kabul etme yasağını devam ettirdi. İşletmeler, "Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilmeleri" izni verildi.

Kademeli Normalleşme Tedbirlerini Anayurt'a değerlendiren sektör temsilcileri, Hükümetin esnaflara KOSGEB tarafından sağlanan 5 milyar bütçeli yeni destek paketinde kahvehane, düğün salonu, okul servisi, çay ocakları, halı saha işletmelerinin de dahil edilmesini istedi. Yeme-içme sektörü temsilcileri ise kısa çalışma ödeneği dışında esnafa sağlanan bir destek bulunmadığını da belirterek, "Tam kapanma sonrasında kısmen ve denetimli bir açılma beklerken, eski şartlara döndük" yorumunda bulundu.

'AYLIK ASGARİ ÜCRET TUTARINDA DESTEK’

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini ifade ederek, Türkiye'de 114 binden fazla kahvehane ve kıraathanenin 15 aydır kapalı olduğunu ve açık olduğu süreçte kâğıt oyunlarının yasaklanmasından ötürü iş yapamadığını ifade ederek, acil olarak hibe yardımı istediklerini kaydetti.

Hükümetin esnaflara KOSGEB tarafından sağlanan 5 milyar bütçeli yeni destek paketinde kahvehane, düğün salonu, okul servisi, çay ocakları, halı saha işletmelerinin yer almadığına işaret eden Güven şöyle konuştu:

"Biz pandeminin varlığını reddetmiyoruz. Ancak aylardır kapalı olan kahvehanelerin bulaşa bir etkisinin olmadığı ortada. AVM'lerde, toplu taşımada ve toplumsal hareketliliğin yoğun olduğu kapalı mekanların bulaşı tetiklediği ve vaka sayılarının halen 10 binin üstünde olduğu da ortada. Bu noktada bizim beklentimiz sosyal desteklerden hibe biçimde yararlanabilmesidir.

KOSGEB üzerinden sağlanan destekten tarım sektöründeki çiftler ile imalat sektöründeki esnafların yararlandığını biliyoruz. Ancak sayısı yüzbinleri bulan kahvehane, düğün salonu, servisi aracı, çay ocakları, halı saha işletmelerinin bu pakete dahil edilmemesi 15 aydır kapalı olan ve bu süreçte devletin sağladığı 6 bin TL dışında herhangi bir geliri olmayan bu kesimleri daha da zor duruma düşürdü. Önceliğin bu kesimlere verilmesi altıncı ayda ödemesi gelen kredi borçlarımızın on ikinci aya kadar ötelenerek, geçmişe dönük borçlarımızın yapılandırılmasını ve her kahvehaneye aylık asgari ücret tutarında hibe desteği sağlanmasını talep ediyoruz.

15 aydır süren bir işsizliğin içinde kredi borçlarımız artık ödeyeceğimiz boyutları aşan düzeylere ulaşmıştır. Önceliğin esnafa verilmesini ve kahvehane işletmecileri dahil düğün salonu, servisi aracı, çay ocakları, halı saha işletmecilerinin borçlarının faizlerinin silinerek yılın sonuna kadar ötelenmesi ve KOSGEB desteğinin bu meslek kollarını da içerecek şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz."

'SERVİSÇİLER KOSGEB DESTEĞİ İSTİYOR'

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı ise, pandemi sürecinde 12 Mart 2020 tarihinden bu yana okulların kapalı ya da kısmen açık olduğunu belirterek, "Biz bu sürede okulları kapalı olarak saydık. Ankara genelinde 7 bin 500 okul servisi aracı olmasına karşın bunların yüzde 95'i kontak kapattı. 300 kadar aracımız faal biçimde çalıştı. Normalde yüz yüz eli aracın hizmet verdiği okullarda dahi dört beş aracı çalıştırarak günü geçirdiğimiz oldu" diye konuştu.

Elmadağlı, Türkiye genelinde yalnız okul servislerinin değil işletme ve işyeri servislerinin de bu süreçten zararlı olarak çıktığını 15 aya yaklaşan pamndemi sürecinde servis aracı işletmecilerine sağlanan toplam desteğin 4 bin TL olduğunu ve bu rakamında ancak bandrol vergisini ödemeye yettiğini söyledi.

5 milyar TL tutarındaki KOSGEB desteğinin servis aracı işletmecilerini de kapsayacak şeklinde genişletilmesini talep eden Elmadağlı şunları kaydetti:

"30 bin ila 70 bin TL arasında değişen KOSGEB desteğinin içinde servis aracı işletmecilerinin olmaması neredeyse 15 aydır kontak kapatan ve hiçbir gelir olmadığı halde vergi kalemleri ve çalışan ücreti dahil pek çok gidere sahip olan bizler için üzücü bir gelişmedir. 4 bin TL'lik destek dahil kredi borçlarımızın faizleri ile birlikte ötelenmesi beklentilerimizin onda birini dahi karşılasa memnun edici bir gelişmedir. Ancak beklentilerimizin onda dokuzu durmaktadır. KOSGEB desteğine servis aracı işletmelerinin de acilen dahil edilmesini, zararlarımızı karşılayabileceğimiz miktarda geniş zamanlı, ötelenmiş faizsiz kredi mümkünse devlet hibesinin en kısa sürede esnafımıza temini ise bu süreçte yetkililerden öncelikli beklentilerimizdir. Çalışanlarımızın maaşlarını dahil bu pandemi sürecinde okulların kapalı kaldığı süreçte oluşan masraflarımızın büyüklüğü düşünüldüğünde 4 bin TL düzeyinde bir desteğin bizim bandrol masrafımıza ancak yettiğini ve bu desteğin 40-50 bin TL gibi derde şifa olacak bir miktara karşılık gelmesini elbet teki gönlümüzden geçenlerdir. Bu şartlarda esnafın yeteri desteği almadığının bilinmesi ve gelir kalemlerini kaybeden bizlerin ivedilikle KOSGEB desteğine dahil edilmesi gerekmektedir. Bunun için başta sosyal medya olmak üzere çeşitli mecralarda da aktif olarak çalışmalar yürüttüğümüzü ve Twitter'da TT olduğumuzu ifade etmek gerek. Ancak öncelikli beklentimiz KOSGEB desteğine servisçi esnafının da dahil edilmesidir."

'PARAYI GEÇTİK RIZKIMIZI KAZANSAK YETER'

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, düğün salonu, halı saha ve organizasyon işletmelerinin pandemi başından beri 45 günlük bir ara dışında kapalı olduğunu anımsatarak, "Biz tabi karma odayız. 200 farklı meslek kolundan üyelerimiz mevcut bu üyeler içinde uzun soluklu olarak kapalı olanların başında düğün salonu, halı saha ve organizasyon işletmeleri geliyor. Bizim önceliğimiz pandemi ile yürütülen mücadelenin başarıyla sonuçlandırılmasıdır. 1 Haziran sonrasında biz aylardır kapalı olan bu meslek gruplarının yeniden açılmasını istiyoruz. Bu sürecin temmuz ayına sarkmamalıdır" diye konuştu.

Orhan, düğün salonu, halı saha ve organizasyon işletmelerinin basit usulde vergi mükellefi olmadığı için kira ve benzeri desteklerden yararlanmadığını, bu meslek kollarının yarı-zamanlı istihdam sağlamasından ötürü kısa çalışma ödeneğinden de yararlanmadığını ve işverenlerinin hiçbir gelir olmadan bütün giderleri karşılamak durumunda kaldığını ifade etti.

Orhan şöyle devam etti:

"Bugün minimal şartlarda bir düğün salonun kirası en az 10 bin TL, işletmenin hiçbir destek almadan bütün vergilerini ve faturalarını ödediğini düşünürsek, artık para kazanmayı geçtim, çalışanın maaşını ödesek, evimizin rızkını, iaşesini sağlasak bize yeter noktasına geldik. 1 Haziran'da bütün meslek gruplarının sektör gözetmeksizin açılmasının herkes açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan düğün salonu sektörü tek başına 65 sektör ile ilişki içinde onların da varlığını sürdürmesi için hayati öneme sahip bir sektördür. Düğün salonları gelinlikçiden terzisine, kadın kuaföründen erkek berberine, mobilyacısından emlakçısına, davetiye basan matbaaya ayakkabı hazırlayan kunduracıya kadar pek çok sektörle ilişki halinde.

Organizasyonlarında durması bu sektörde çalışan kişilerin aylardır destekten yoksun olması demek, biz de acilen bu sektörlerin 1 Haziran'dan sonra faaliyetlerini başlamasını istiyoruz."

'GENELGE GEÇ AÇIKLANDI'

Ankara Hamburger, Pizza ve Piknik İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kesinbaşoğlu ise, esnafın oldukça zor durumda olduğunu ve Halk Bankası kanalından sağlanan kredi desteğinin de esnafı borçlandırmaktan öteye geçemediğini ve desteğin hibe olarak verilmesinin esnaf için tek çözüm olarak kaldığını ifade etti. Kesinbaşoğlu, Odasına bağlı işletmelerin küçük esnaf kategorisine girdiğini ve kilit noktalardaki işletmeler dışında paket servisinin esnafın günlük ihtiyaçlarına dahi yetmediğini belirtti. Kesinbaşoğlu, "Devletin sağladığı üç aylık kira yardımı ve nakdi yardımın derde merhem olduğunu söylemek zor bizim en ücra köşedeki üyemizin bile kirası 2 bin TL'den aşağı değilken, işletmelerin nerdeyse tamamında sadece mal sahibi çalışırken sağlanan destekler yeterli değil" dedi.

Kesinbaşoğlu, genelgenin kamuoyunun ve medyanın ısrarların sonucunda hafta sonu açıklandığını yoksa pazartesiyi beklemek durumunda kalacaklarını belirterek, "Şimdi bu genelge bayram öncesinde açıklansaydı, bizim esnafımızda ona göre ihtiyaçlarını karşılardı. Genelgenin ardından tedarikçilerimizden ne kadar mal isteyeceğiz onu dahi bilmeden yarın açılıyoruz" diye konuştu.

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI, GÜCÜMÜZ KALMADI'

Ankara Lokantacılar Kebapçılar Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Aztekin, pandemi sürecinde sağlanan desteklerin yeme-içme sektöründeki işletmeler için yeterli olmadığını son gelinen noktada çalışanlar için sağlanan kısa çalışma ödeneği dışında esnafa sağlanan bir destek bulunmadığını da belirterek, "Tam kapanma sonrasında kısmen ve denetimli bir açılma beklerken, eski şartlara döndük" dedi. Sektörün vaka sayılarının 5 bine düşmesi durumunda yeniden normalleşecekleri umuduyla 1 Haziran'a kadar genelgedeki şartlar ile çalışacaklarını ifade eden Aztekin, Kasım ayından bu yana uygulanan tedbirlerin sonucunda yeme-içme sektörünün yüzde 75'lere varan bir zarara uğradığını belirterek şöyle konuştu:

"Ankara Ulus'ta ünlü restoranlar, lokantalar ardı ardına iflas etti ya da kapatmak zorunda kaldı. Kentin merkezinde birkaç ünlü restoran ve lokanta dışında tanınan işletme kalmadı. Ben kendi işyerimi ramazan ayı ve bayram boyunca kapalı tuttum. Geçen yıl 1 Haziran'dan sonra başlayan açılma sürecinde Ankara Valisi dahil pek çok yetkili ile denetimlere bizzat katıldım. Kurallara uyulduğunu yerinde gördüm. Vaka ve vefat sayıları artıktan sonra kasım ayında fatura yine restoranlara lokantalara kesil. Benzeri bir süreç mart ayında yaşandı önce açıldık sonra yeniden kapatıldık. Otellerde konserler verilirken, genel kurullar yapılırken, AVM'ler açıkken, şehirler arası ulaşım açıkken biz neden faturayı ödüyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, esnafın dayanacak gücü kalmadı. Oda olarak sekreterlerin maaşını ödeyemiyoruz. Çünkü üyelerimiz aidatlarını ödeyemiyor. Geçenlerden emekli olan bir çalışanımızın ikramiyesini ancak ödeyebildik."

16 May 2021 - 16:34 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.