Dar gelirliye devlet desteği şart

Tüketici Hakları Derneği; dar gelirli hanelere devletin enerji desteği vermesini, elektrik ve doğal gazdaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini, ithalata dayalı enerji politikalarının sonlandırılmasını, özel enerji şirketlerinin kamulaştırılmasını istedi.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Elektrik ve doğal gaza gelen zamlara karşı basın açıklaması gerçekleştiren Tüketici Hakları Derneği (THD), dar gelirli hanelere devletin enerji desteği vermesini, yüksek enerji zamları ile elektrikteki kademe sınırının iptal edilmesini, elektrik ve doğal gazdaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini, ithalata dayalı enerji politikalarının sonlandırılmasını, özel enerji şirketlerinin kamulaştırılmasını istedi. THD Genel Başkanı Turhan Çakar’ın okuduğu açıklamada ucuz elektrik, doğal gaz ve akaryakıta erişim hakkının yüksek enerji zamlarıyla ayaklar altına alındığı belirtildi.

Yapılan son elektrik zamları ile birlikte dört kişilik bir hanenin aylık ortalama 230 kilowat saat elektrik tüketimi için ödeyeceği bedelin 211 TL'den 371,50 TL'ye, doğal gaza yapılan zam ile birlikte dürt kişilik hanenin aylık ortalama doğal gaz giderinin de 181, 3 TL'den 226, 6 TL'ye yükseleceği belirtilen açıklamada “Dört kişilik hanenin aylık ortalama elektrik ve doğal gaz giderleri toplamı 598 TL olacaktır. Kış aylarında ise doğal gaz tüketimi ve gideri ortalama 2 kat artacağından dolayı kış aylarındaki dört kişilik hanenin ortalama elektrik ve doğal gaza ödeyeceği bedel 825 TL olacaktır. Soğuk bölgelerde ve soğuk mevsimlerde ise bu bedel daha da artmaktadır” denildi.

Dar gelirli tüketicilerin zamlar karşısında ihtiyaçları kadar doğal gaz ve elektriği kullanamayacaklarına dikkat çekilen açıklamada yoksulların soğukta ve karanlıkta yaşamaya mahkum edildiği belirtildi.

“Yüksek enerji zamları evrensel tüketici haklarına, kamu yararına ve sosyal devlet anlayışına tamamen aykırıdır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada yoksulluk sınırının altında olan ve hiç geliri olmayan hanelere devletin yardımcı olması, aylık 230 kilowat saate kadar elektrik tüketen ve yaz aylarında aylık 30 m³'e kadar, kış aylarında ve soğuk mevsimlerde ise aylık 200 m³'e kadar doğal gaz kullanan söz konusu hanelerden herhangi bir elektrik ve doğal gaz ücreti alınmaması, hiç geliri olmayan hanelerin enerji gereksinimlerinin tamamının ise ücretsiz olması gerektiği savunuldu.

Açıklamada elektrik, doğal gaz ve akaryakıt ürünlerinin temel üretim girdileri olduğuna dikkat çekilen açıklamada bu üç temel girdiye yapılan zamların iğneden ipliğe her şeyin zamlanmasına neden olduğu ifade edilerek özel enerji firmalarının tüketicileri mağdur etmemeleri ve enerjinin girdi olarak malların üretim ve maliyet bedelini yükseltmemesi için enerji politikalarının kamu yararına göre değiştirilmesi istendi.

Enerjinin ucuzluğu için yerli kaynaklara dayalı enerji politikalarına ağırlık verilmesi önerisinin yer aldığı açıklamada elektrik üretiminin güneşe ve rüzgâra dayalı olarak yapılması talep edildi.

Açıklamada son olarak “Tüm tüketiciler adına ülke yönetimine çağrıda bulunuyoruz: yaşadığımız enerji sorunlarına ve pahalılığına ilişkin ortaya koyduğumuz çözüm önerilerimizin dikkate alınarak gereğinin ivedilikle gerçekleştirilmesini diliyor ve bekliyoruz” çağrısı yer aldı.

04 Oca 2022 - 16:42 Ankara- Ekonomi

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.