Psikiyatri uzmanları ‘Ruh Sağlığı Yasası’ istiyor

TPD Genel Başkanı Başar, talep ettikleri hakları temel alan ve devlete yükümlülükler getiren, önleyici, koruyucu, tedavi edici ve hizmet alan eksenli bir “Ruh Sağlığı Yasası” istediklerini duyurdu.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

ANKARA (Anayurt) – Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Genel Başkanı Koray Başar, düzenlediği basın açıklaması ile psikiyatri alanında bilim dışı uygulamaların oluşturduğu mağduriyetlere, kamudan ayrılan psikiyatrist sayısındaki artışa ve sağlık çalışanlarına yüklenen aşırı yüke dikkati çekti. TPD Genel Başkanı Başar, talep ettikleri hakları temel alan ve devlete yükümlülükler getiren, önleyici, koruyucu, tedavi edici ve hizmet alan eksenli bir “Ruh Sağlığı Yasası” istediklerini duyurdu.

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), 57. Ulusal Psikiyatri Kongresi kapsamında "Psikoterapi nedir, ne değildir?" konulu konferans düzenledi. Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştiren konferansta Prof. Dr. Ejder Akgün Yıldırım ve Doç. Dr. Serap Erdoğan Taycan, psikoterapinin nasıl iyileştirdiği, kimler tarafından uygulanabileceği ve psikoterapi ile ilgili doğru ve yanlışları konuştu.

Konferansın ardından Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Koray Başar ve Genel Başkan Yardımcısı Fatih Öncü düzenledikleri basın açıklaması ile bilim dışı uygulamaların oluşturduğu mağduriyetlere, kamudan ayrılan psikiyatrist sayısındaki artışa ve sağlık çalışanlarına yüklenen aşırı yüke dikkati çekerek “Ruh Sağlığı Yasası” istediklerini duyurdu.

Açıklamayı yapan TPD Genel Başkanı Başar, ruh sağlığı hizmeti almak isteyen hastaların bilimselmiş gibi sunulan uygulamaların mağduru olduğunu ve biyoenerjici, koç ve manevi danışman gibi sözde meslek mensuplarının hastaları istismar ederek onlara maddi ve manevi zarar verdiğini söyledi.

Türkiye’de yürütülen sağlık politikalarının nitelikli ruh sağlığı hizmetine ulaşmayı olumsuz etkilediğini söyleyen Başar, psikiyatristlerden 5-10 dakikada bir hastaların muayene edilmesinin beklendiğini ve yeterli yatak ve ruh sağlığı çalışanı olmadan aşırı yük altında çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. “Yanlış politikalar ve karşılanması imkansız yükler tükenmemize yol açıyor” diyen Başar, son yıllarda kamudan ayrılan psikiyatrist sayısının oldukça arttığını ve bölge hastanelerinin azalan hekim ve diğer sağlık çalışanı sayısıyla artık hizmet vermekte zorlandığını söyledi.

Üniversitelerin ise hizmet ağırlıklı olmaya zorlanması nedeniyle bilimsel çalışmalara kaynak aktarılmadığını söyleyen Başar, “Bizler daha iyi koşullarda, emeğimizin karşılığını alarak bilimsel yöntemlerle çağın gerektirdiği en nitelikli ruh sağlığı hizmetlerini vermek istiyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, ruhsal zorluk yaşayan insanlarımız, engellilerimiz, hastalarımız aslında ülkemizde yaşayan her ferdin bunu hak ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Talep ettikleri hakları temel alan ve devlete yükümlülükler getiren bir “Ruh Sağlığı Yasası” istediklerini ifade eden dernek TPD Genel Başkanı Başar, “Ruh sağlığı diğer sağlık alanlarından farklılıkları olan özellikli bir alandır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de psikiyatrik hastaların kendine özgü haklarının düzenlendiği bağımsız bir yasaya ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Dernek olarak 20 yıldır yasa üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve daha önce Meclis Başkanlığına iki defa kanun teklifi sunulduğunu söyleyen Başar, ruh sağlığı yasasının önleyici, koruyucu, tedavi edici ve hizmet alan eksenli olması gerektiğini dikkati çekerek yasayla ilgili taleplerini şöyle sıraladı: “Yasa hasta merkezli ve hak temelli olmalı, amacı hizmet alan bireyi sağlığı, geleceği ve tedavisi ile ilgili karar süreçlerine olabildiğince katabilmek olmalı, mümkün olan en az kısıtlayıcı ruh sağlığı hizmeti hedeflemeli, hizmet alanların dezavantajları giderilmeli, ruh sağlığı alanındaki yanlış uygulamalar önlenmeli, yasa bir meslek yasası haline getirilmemeli, ruhsal hastalıklara yönelik uygulanan müdahaleler tıbbi tedavinin parçaları olarak görülmeli ve hizmet verenlerin ruhsal ve fiziksel olarak örselenecekleri göz önünde tutularak çalışanlara ek haklar tanımlanmalı.”

20 Eki 2021 - 17:13 - Çalışma Yaşamı

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.