Aktepe: Siber güvenlik yasası oluşturulmalı

TBD Başkanı Rahmi Aktepe, yerli sektörün güçlendirilmesi ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi için acilen ulusal bir programın hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Aktepe, “Siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilebilmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Salih Kaplan
Salih Kaplan Tüm Haberleri

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde konuşan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik yasal çerçevenin bir an önce hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Aktepe, yerli sektörün güçlendirilmesi ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi için de acilen ulusal bir programın hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nin ikincisi bu yıl Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) işbirliğinde gerçekleştirildi. Zirvede ulusal siber güvenlik ekosisteminde yer alan paydaşlar tarafından siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik hususlar, süreç, yasal mevzuat ve sosyal boyutuyla tartışılırken karar vericilere ışık tutması açısından ortak akıl oluşturuldu. Ayrıca yerli teknolojilerin geliştirilmesi ve kritik altyapılarda kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik teknoloji yol haritasının belirlenmesi için çalışmalar yürütüldü.

BTK’de gerçekleştirilen etkinliğe Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Huawei Stratejik Pazarlama Direktörü Gökalp Caymaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile sektör temsilcileri katıldı.

SİBER GÜVENLİK YASASI OLUŞTURULMALI

Zirvenin açılışında konuşan BTK Başkanı Aktepe, savunma sistemleri için siber saldırıların büyük bir risk oluşturduğunu söyledi. Siber güvenlik teknolojileri alanında yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesi ve üretilmesinin önemime vurgu yapan Aktepe, “Ülkemizin bekası ve dışa bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesi açısından da yaşamsal öneme sahiptir. Dolayısıyla gerek devlet gerek sektör gerekse STK’lar olarak bu konuya odaklanmalıyız. Siber güvenlik alanında iyi bir kullanıcı konumundan bir an önce teknoloji üretir ve teknolojiye yön verir bir konuma geçmeliyiz. Ayrıca, siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilebilmesine yönelik yasal çerçeve bir an önce oluşturulmalı ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Siber güvenlik konusunda kamu, özel sektör, STK ve üniversitelerden uzman kişilerin görevlendirileceği teknik çalışma grupları ile izleme komitelerinin oluşturulmasına acil ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Aktepe, yerli sektörün güçlendirilmesi ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi için de acilen ulusal bir programın hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Küresel ekonomi ve rekabette yeni bir evreye girildiğini ve rekabetin dijital dönüşüm, büyük veri, veri analitiği ve siber güvenlik gibi kavramlar üzerinden şekilleneceğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır ise, “Bakanlık olarak açık kaynak teknolojilerinin geliştirilmesi ve yayınlaştırılması için sektörde yer alan paydaşlarla birlikte Türkiye Açık Kaynak Platformu inisiyatifini başlatmış bulunuyoruz ve bu platformun siber güvenlik tehditlerinin bertaraf edilmesine önemli katkılar sunmasını bekliyoruz” dedi.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile birlikte Siber Güvenlik Akademisi’nin kurulması için yürütülen çalışmaların da sürdüğünü söyleyen Kacır, “Akademinin 2019 gün döneminde hizmete girmesini planlıyoruz. Yine bakanlığımız ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağının yetiştirilmesi için Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri’nin yayılması çalışmalarını da sürdürüyor. Bu atölyeler için 80 binden fazla öğrenci Mart ayındaki seçmelere katılacak ve kazanan öğrenciler 3 yıl boyunca teknoloji eğitimi alacak. Proje 5 yılın sonunda 40 bin özel yetenekli öğrenci bu akademiden mezun olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

“Mobil Ağlarda Siber Güvenlik”, “Dijital Dönüşümde Siber Güvenlik: Yapay Zeka ve Kayıt Zinciri”, “Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojilerinde Siber Güvenlik” ve “Siber Güvenlik Hukuku ve Adli Bilişim” başlıklarının ele alındığı paneller ile devam eden zirve sonrasında hazırlanacak sonuç bildirgesi ise siber güvenlik alanında karar verici noktalarda görev yapan görevlilere sunulacak.

14 Şub 2019 - 16:54 - Bilim-Teknoloji

Mahreç  Salih Kaplangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.