Altun: Dezenformasyon tehdidiyle karşı karşıyayız

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yerel Medya Çalıştayı'nda konuştu. Altun, dezenformasyon bombardımanının hakikati tarif ettiği bir döneme geçildiğini söyledi.

Uğur Duyan
Uğur Duyan Tüm Haberleri

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ankara'da düzenlenen 'Yerel Medya Çalıştayı'na katıldı. Altun, çalıştayın açılış konuşmasında, çalıştay ile yerel, ulusal ve küresel medyanın hakikat mücadelesine katkıda bulunmaya çalışacaklarını vurguladı.

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen dezenformasyonla mücadele ve yeni iletişim teknolojilerinin ele alındığı 'Yerel Medya Çalıştayı" Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlendi. Yerel ve ulusal medyanın kamu diplomasisi, dezenformasyonla mücadele ve yeni teknolojilerle ilişkilerinin masaya yatırıldığı çalıştay 3 ayrı oturumda gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, yerel medyanın her zaman devletinin ve milletinin yanında yer aldığını kaydederek, Türkiye demokrasisini tehdit eden unsurlara karşı yerel medya kuruluşlarının her zaman tetikte olduğunu ifade etti. Burhan, yerel televizyon kanallarına sağlanan uydu hattı hizmetinin Türk lirası cinsinden yapılmasını önererek, bu adımın hem ekonomideki liralaşma stratejisine uygun düşeceğini hem de maliyeti azaltacağını söyledi.

SÖZEN: YEREL MEDYAYI GÜÇLENDİRMEK BİZİM GÖREVİMİZ

Burhan'dan sonra kürsüye gelen Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Edibe Sözen ise dünyada yeni bir düzen kurulmaya başladığını belirterek dezenformasyon ve manipülasyonun her geçen gün arttığını söyledi. Pandemi ile birlikte dezenformasyonun tehlikeli ve maksatlı bir hal aldığına da vurgu yapan Prof. Dr. Sözen, "Son günlerde özellikle ülkemizin gündemine oturan sığınmacılar ve göçmenler hakkında yayılan bilgiler çok tehlikeli bir dezenformasyon sürecini bize gösteriyor" dedi. Merhum tarihçi Kemal Karpat'ın 'Türkiye Cumhuriyeti'ni Avrupa'nın soykırımdan kaçan Balkan göçmenleri kurmuştur' mealindeki sözlerini anımsatan Sözen, "Resmi bilgiler bize gerçekleri gösteriyor ama tehdit edici söylemler gündemimizi meşgul etti. Genetiğinde soy kütüğünde göçmenler olan Cumhuriyet tarihimizin aksine göçmenlere karşı politikalar geliştirmek bu coğrafyaya ait bir söylem değil" ifadelerini kullandı.

Basın İlan Kurumu olarak dezenformasyonla ilgili mücadelenin merkezinde yer aldıklarını kaydeden Sözen, Basın İlan Kurumu'nun yasal düzenlemelerle yapılacak her türlü görevi yerine getirmekle yükümlü olduğunu ifade ederek, "Basın İlan Kurumu olarak milli güvenliğe ve ülke menfaatlerine aykırı yayın yapanlara devlet desteği vermemek gibi iki temel ilkemiz var. Bunun dışında gerçekten mesleğini icra edenlere gereken desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Yerel medyayı güçlendirmek bizim görevimiz" diye konuştu.

ALTUN: HAKİKATİ SAVUNMAK, ÇOK HAYATİ BİR ANLAM TAŞIMAKTADIR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da dezenformasyonun bir milli güvenlik meselesi, küresel bir güvenlik sorunu halini aldığına dikkati çekti. Yerel medyanın geçmişten bugüne ülke için her zaman kritik bir fonksiyonunun olduğunu ifade eden Altun, Milli Mücadele döneminde hem Anadolu insanının sesi hem de Anadolu'ya ses olan yerel medyanın, milletin yaktığı bağımsızlık ateşini büyüttüğünü söyledi.

Altun, gazete, televizyon ve radyo başta olmak üzere konvansiyonel medyanın bütün unsurlarıyla büyük bir dönüşüm yaşadığını ifade etti. Tecrübe ettikleri bu dönüşümün medyaya ilişkin tanımları değiştirmeye yönlendirdiğini vurgulayan Altun, şu bilgileri paylaştı:

"Sınırları ortadan kaldıran bir erişim imkanının olduğu günümüzde, şu an 'yerel medya' diye yaptığımız tanıma da yeni bir tanımlama bulmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan, yerel medyanın da bütün boyutlarda bu dönüşüm ve değişimden etkilendiği, etkileneceği aşikar. Yaşanan dijital dönüşüm, içerik üretiminden teknolojik altyapıya kadar etkisi olan yeni bir dönemi beraberinde getirmiştir. Dijital imkanlar elbette demokrasi ve katılımcılık açısından çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Ancak pek çok yenilik ve gelişmenin yanında dijital dönüşüm, aynı zamanda bazı sorunlara, olumsuzluklara da yol açıyor. Bunlardan biri de bu çalıştayda ele alınacak başlıklar arasında yer alan dezenformasyon olgusudur."

İletişim analizi yapanların uzunca bir süre enformasyon bombardımanından bahsettiklerini, bugün itibariyle artık dezenformasyon bombardımanıyla karşı karşıya olduklarını belirten Altun, 'iletişim analizlerinin merkezinde ne yazık ki dezenformasyon bombardımanının olduğunu' dile getirdi.

Dezenformasyon bombardımanının hakikati tahrip ettiği bir döneme geçildiğini anlatan Altun, "Bu dönemde hakikati savunmak, çok hayati bir anlam taşımaktadır. İçinde yaşadığımız post-truth, hakikat ötesi çağda, dijital mecraların da yaygınlaşmasıyla ölçeği ve boyutu genişleyen bir dezenformasyon tehdidiyle karşı karşıyayız. Bu tehdit kamu güvenliğinden kişilik haklarına kadar geniş bir alanda etki potansiyeline sahip" diye konuştu.

ALTUN'DAN 'GÖÇMEN HABERLERİNDE SİSTEMATİK DEZENFORMASYON VAR' VURGUSU

"Maruz kaldığımız sistematik dezenformasyon ve toplumsal mühendislik girişimlerinin son hedefi, ülkemizin göçmen politikası oldu. Devlet ve millet olarak, bu konuda insani ve vicdani değerlerden uzak şekilde kötücül hesaplarla siyasal menfaat devşirme girişimlerine hiçbir şekilde fırsat vermeyeceğiz" ifadesini kullanan Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin bu konudaki pozisyonunu çok net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Fahrettin Altun, dezenformasyonun bir milli güvenlik meselesi, küresel bir güvenlik sorunu halini aldığına da dikkati çekerek, İletişim Başkanlığı olarak gerçek bilgilerle sağlıklı kamuoyunun oluşmasına katkı sunan basın mensuplarının her daim yanında olacaklarını aktardı.

11 May 2022 - 14:58 - Siyaset

Muhabir  Uğur Duyangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.