İstanbul Sözleşmesi eylemlerinde 106 gözaltı

Toplumsal Hukuk Kadın’ın hazırladığı rapora göre Ankara’da İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınların düzenlemek istediği 18 eylemden 8’inde polis müdahalesi gerçekleşti. Bu eylemlerde toplam 106 gözaltı işlemi uygulandı.

Demet Aran
Demet Aran Tüm Haberleri

Toplumsal Hukuk Kadın, “İstanbul Sözleşmesi Eylemlerinde Yaşanan Hak İhlalleri ve Cezasızlık Raporu”nu basın toplantısıyla açıkladı. Ankara ve Mersin’de kadın mücadelesini bastırmak için sistematik şiddet uygulandığını ortaya koyan rapora göre Mersin’de İstanbul Sözleşmesi eylemlerine katılan kadınlara toplamda 100 bin TL’yi aşan miktarda idari para cezası verildi. Av. Irmak Bakır’ın açıkladığı raporda Ankara’da 5 Ağustos 2020 ile 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında kadınların gerçekleştirmek istediği 18 eylemden 8’inde kadınlara fiziksel şiddet ve biber gazı ile müdahale edildiği bilgisine yer verildi.

Toplumsal Hukuk Kadın tarafından hazırlanan ve 2 bölümden oluşan raporda İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin gündeme geldiği 5 Ağustos 2020 tarihinden sözleşmeden fesih kararının yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2021 tarihine kadar çeşitli illerde gerçekleştirilmek istenen eylemlere yer verildi. Rapora göre; İstanbul Sözleşmesi için sokağa çıkan kadınlar polis şiddeti, soruşturmalar, davalar ve burs kesintisi gibi müdahalelerle karşı karşıya kaldı.

Raporun ilk bölümünde Türkiye genelindeki engeller incelendi ve İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Eskişehir ve Tokat’ta yapılan eylemlerde kadınlar polis tarafından çembere alınarak yalıtılma, yürüyüşlerin barikatlarla engellenmesi, toplantının yapılacağı yer, atılacak sloganlar, taşınacak bayrak ve dövizler ile gökkuşağı renkleri bulunan maskelere müdahale biçiminde engellemelerle karşı karşıya kaldı.

18 EYLEMDEN 8’İNE MÜDAHALE

Raporun ikinci bölümünde ise Ankara’da kadınların karşı karşıya kaldığı müdahalenin biçimleri daha detaylı ele alındı. Buna göre; Ankara’da 5 Ağustos 2020 ile 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında toplam 18 sokak eylemi gerçekleştirilmek istendi ve bu eylemlerden 8’inde kadınlar fiziksel şiddetin uygulandığı ve biber gazının kullanıldığı müdahalelere maruz kaldı. Polis müdahalesi gerçekleşen 8 eylemin 7’sinde toplam 106 gözaltı işlemi gerçekleştirildi. Pankart asma ve sosyal medya paylaşımı gerekçesi ile de 2 kadın gözaltına alındı.

Rapora göre polis müdahalesi gerçekleşen ve gözaltı yapılan 7 eylem dışında diğer eylemlerde de eylem alanları olan Çankaya Belediye önü, Sakarya Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park polis ablukasına alındı, kadınların buluşması, yürümesi engellendi, eylemlere katılım sınırlandırıldı. İki eylem bu abluka nedeniyle planlanan biçimde gerçekleştirilemedi.

Öte yandan 8 Mart’a çağrı broşürü dağıtan 2 kadın hakkında idari para cezası uygulandı. Kadınlara müdahalenin bir biçimi de öğrencilerin burslarının kesilmesi ve disiplin soruşturması oldu. Onur Yürüyüşü’ne katılan bir öğrencinin KYK bursu kesildi, yaşam zincirine katılan öğrenciler hakkında da okudukları üniversite yönetimleri tarafından disiplin soruşturması açıldı.

Raporda Ankara’daki eylemlere ilişkin olarak 5 ayrı dava açıldığı, 1 soruşturmanın da sürdüğü belirtildi.

ZİNCİRLEME YARGILAMA

Raporun paylaşılmasının ardından Av. Neslihan Varol, da yaşam zinciri oluşturmak isterken Kolej Meydanı’nda gözaltına alınan 33 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması için adliyeye gelenlere yönelik polis müdahalesine dikkat çekerek burada davanın sanıklarının ve avukatlarının gözaltına alındığını anımsattı. Kadınların zincirleme bir şekilde yargılandığına dikkat çeken Varol, bu müdahalelerde gerçekleşen hak ihlallerine dönük hukuki girişimlerinin de sonuçsuz, kadınlara dönük müdahalelerin ise cezasız kaldığını ifade etti.

05 Kas 2021 - 16:48 Ankara- Kadın

Mahreç  Demet Arangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.