Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

'Partimize gelecek vekiller olacak'

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Mevcut milletvekillerinin oluşumlarını takip ettiğini belirterek, “Bazıları göz ucuyla bakıyor, bizimle konuşuyor. Ama onlarla ilgili de ileride bir çalışma olacak. Elbette partimize geçen vekil de olacak. Her kesimle temaslarımız var” dedi.

 Partimize gelecek vekiller olacak
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, yeni parti çalışmasıyla ilgili gazetemizin sorularını yanıtladı.

2013 yılında Musul Başkonsolosu olan Öztürk Yılmaz, 101 gün IŞİD tarafından rehin tutuldu; 2015 yılında Tacikistan Büyükelçisi oldu. Daha sonra siyasete giren Yılmaz, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde CHP’den Ardahan   Milletvekili seçildi. 6 Kasım 2018 tarihinde “Ezan Türkçe okunmalı” çıkışı nedeniyle tartışmaların odağına oturan Yılmaz, aynı zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren açıklamalarda da bulunuyordu. TBMM CHP Grup Disiplin Kurulu Yılmaz hakkında “kesin ihraç” kararı aldı ve Yılmaz partiden ihraç edildi.

Yeni parti kuracağını açıklayan Yılmaz, yaklaşık 3.5 aydır partisinin çalışmalarını sürdürüyor. “Hepimiz Buradayız Oluşumu” ismini verdiği hareketle yoluna devam eden Yılmaz, 17 Kasım günü İstanbul’da büyük bir toplantı yapacak. Yılmaz’ın parti kurma çalışmalarını 2020’nin ilk 3 ayında tamamlaması bekleniyor. “Türkiye’de açılım yapacağız” diyen Yılmaz’ın gazetemizin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Türkçe ezan çıkışının ardından partinizden ihraç edildiniz. Bu konuda eski partiniz CHP’ye kırgınlığınız var mı?

Elbette kırgınım. Şahsi bir şeyden değil. FETÖ konusunda Atatürk’ün çizgisinden ayrıldı. Ayrıca PYD ve diğer konularda da Kuvayı Milliye ruhundan uzaklaştı. Bu dönemde ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğin partisi olmaktan uzaklaştı ve dar bir grubun partisi haline geldi. Bizim orada yerimiz kalmadı çünkü o yapının Türkiye’yi yönetme şansı kalmadı.

‘CHP ve HÜKÜMETİN OPERASYONU’

“Türkçe ezan” konusundan yanlış anlaşıldığınızı düşünüyor musunuz?

Bu konuda CHP ve hükümet beraber bana operasyon yaptı. Hükümet açıklamalarımdan rahatsızdı. CHP içerisindeki FETÖ ve PYD’yi terör örgütü görmeyen yapılar benim çıkışım ve konuşmalarımdan rahatsızlardı. İki rahatsızlık birleşince böyle ucuz bir bahaneyle beni partinin dışarısına ittiler. Çarpıtma ve algı operasyonu söz konusu oldu.

‘HDP’DE OLMALARI LAZIM’

Partide başından beri itiraz ettiğim noktalar vardı. FETÖ ile gerçekten mücadele etmesini istiyordum. 15 Temmuz sürecinde gördük ki, o kesimleri (Gülen Cemaati’ni kast ediyor) kucaklayıcı bir yaklaşım söz konusu oldu. Kaldı ki o kesimler Ergenekon ve Balyoz’u yapanlar, ABD’nin buradaki adeta taşeronluğunu yapan bir yapıydı. Özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmeler CHP içerisindeki bazı lobileri harekete geçirdi. Bunlar neden CHP’de bunu da anlamıyorum. Aslında onların HDP’de olması lazım. CHP’nin kimliğini kullanıp, HDP’den daha HDP’cilik yapan bir kesimin de bana karşı itirazları vardı.

Yeni parti kuracağınızı açıkladınız. Geçtiğimiz günlerde yaptığınız toplantıda sağdan ve soldan farklı kesimlerden isimler vardı…

Toplantıda CHP, Anavatan, Doğru Yol, AKP, İYİ Parti… Her kesimden insanlar vardı. İl yönetiminde görev almış, genel sekreterlik yapmış insanlar katıldı. Ortak noktamız Atatürk Cumhuriyeti, memleket milliyetçiliği, yurtseverlik, toplumun milli ve manevi değerleri-ne saygı duyan, Türkiye’nin merkez bir ülke olmasına inanmaktı. Bireyin özgürleştirilmesi ile devletin adalet, liyakat ve demokrasi temelinde kurumsallaştırılmasına inanan bütün kesimleri aldık.

Toplantıda tanınmış eski siyasetçiler ve akademisyenler vardı. Partinizde isim olarak kimler yer alacak?

Açıkladığım düşünceye inanan herkes yer alacak. Sadece alt kimlik siyaseti, terör seviciliği ve ırkçılık             olmayacak. Hepimiz Buradayız Oluşumu, tabandan tavana giden bir oluşum olacak. İlk bulduğumuz isimleri yazalım sonra oluşum içerisine girelim demedik.

3 TEMEL KONU AÇIKLADI

Türkiye’nin temel sorunları başında adalet ve ekonomi geliyor. Bu konuda Türkiye’ye neler söyleyeceksiniz?

Üç temel konu var. Birincisi yönetim modeli A’dan Z’ye değişmeli. Demokratik, özgürlükçü, şeffaf, güçler ayrılığının olduğu yeni bir yönetim modelini topluma sunmalıyız. Cumhurbaşkanlığından tutun, siyasi partiler yasasına kadar, yargının bağımsızlığından tutun idarenin yapılanmasına kadar yeni bir yönetim modeli sunacağız.  Mevcut model Türkiye’yi krize soktu. Balık baştan kokar ve bu yönetim modeliyle hiçbir ekonomik model sunamazsınız. Bu modelde devlet ve bürokrasi yok. Tek kişi var ve iki dudağı arasında karar veriliyor.

BÖLÜM BAZLI ÜNİVERSİTE MODELİ

İkincisi bir yeni bir eğitim modeli sunacağız. Eğitim parasız olacak. Anaokulu, servis ücretlerinden tutun, üniversiteye kadar her şey parasız olacak. Çağın ruhuna uygun, teknolojiyi içine alan yeni bir eğitim modeli sunacağız. Bölüm bazlı üniversite yapacağız. Örneğim kimyada tek üniversite olacak.

‘TARIMDA GİRDİLERİ DEVLET KARŞILAYACAK’

Üçüncü ayak ekonomi ve ona bağlı alanlar. Yeni bir tarım modeli sunacağız. İl ve ürün bazlı olacak. Her ilin özelliklerine uygun belli bir planlama yapacağız, devlet ve arazi sahipleri arasında belli bir örgütlenme olacak. Tarımda ana girdiler devlet tarafından ücretsiz karşılanacak. Bugün 17 milyar dolar ve bizim modelimizle 150 milyar dolara çıkacak. Bu modelimizle işsizliği de tamamen çözeceğiz. 7 milyon işsiz var. Tersine göçü başlatacağız, çiftçi çok kazanacak. Tarımsal nüfusu 4.5 milyondan 20 milyona çıkaracağız.  Köylere TOKİ aracılığıyla örnek köy projesi yapacağız. Yolu, bankası olan ve yaşanabilir bir köy projesini hayata geçireceğiz.

‘DIŞA BAĞIMLILIĞI KESECEĞİZ’

Türkiye’de bir şey üretiliyorsa onun ithalatını yasaklayacağız. Sarımsağı gidip Çin’den almayacağız. Canlı hayvan ithalatı yasak olacak. Enerjiye 60-70 milyar dolar veriyoruz. Yerel bir enerji modeli sunacağız ve 10 milyar dolar harcayarak AR- GE ile yerel bir enerji modeli sunacağız. Bu paranın dışarıya gitmesini önleyeceğiz. İlaç, araç, tarım ve savunma sanayinde dışa bağımlılığı keseceğiz. Tarım arazileri, madenler,  limanların yabancılara satışını durduracağız.

‘HEDEFİMİZ SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKMAK’

Söyledikleriniz vatandaşa yönelik ve kampanyanızın omurgasını oluşturacak. Anket yaptırdınız mı, partinizin oy oranını kaç olarak görüyorsunuz?

Anket yaptırmadım ve inanmıyorum. Oy oranımızı seçime girdiğimizde göreceğiz. Hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkmak istiyorum.

‘PARTİNİN İSMİNİ HALK SÖYLEYECEK’

Partinizin ismi belli mi?

Şu anda Hepimiz Buradayız Oluşumuyuz ve partimizin ismini ileride halk söyleyecek.

Parti kurmak ve kampanya yürütmek masraflı bir iş. Siz finansman sorununu nasıl çözeceksiniz?

Kimseden finansman kabul etmiyoruz ve bu bir halk hareketi olacak. Halk sahip çıkıyor. Birinin parasını alıp ona bağlanmayı kabul etmiyoruz. Türk milletinin en büyük özelliği inandığı davaya her şeyini satıp katkı sunar. Örneğin bir yere oturuyoruz, bakıyoruz hesap ödenmiş.

Kadro sorununu nasıl çözeceksiniz, belli bir profil oluştu mu?

Belli bir profil oluştu. İl bazlı çalışma yapıyoruz ve kaliteli insanlar çıkıyor. Bu işe gönülle sarılıyorlar. Kadro çıkıyor ve insanlar bir birini tanıyor.

‘PARTİMİZE GEÇEN VEKİL OLACAK’

Oluşumu milletvekilleri nasıl karşılıyor, partinize geçecek vekil olacak mı?

Bazıları göz ucuyla bakıyor, bizimle konuşuyor. Ama onlarla ilgili de ileride bir çalışma olacak. Elbette partimize geçen vekil de olacak.Her kesimle temaslarımız var.

‘İDLİP KONUSUNDA UYARDIM’

Türkiye’nin, Musul Başkonsolosu görevi yaptınız ve IŞİD tarafından 101 gün rehin tutuldunuz. Şimdi ABD yönetimi IŞİD Lideri Bağdadi’nin Türkiye sınırına çok yakın bir noktada öldürüldüğünü açıkladı. Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle Bağdadi’nin Türkiye’nin çok yakınında olması nasıl yorumlanır?

İdlip konusunda hep hükümetin cihatçı gruplardan uzak durmasıyla ilgili uyarılarda bulundum. Benim önerim, bizim sınırın 20 km derinliğinde bir halka oluşturalım ve oradaki teröristleri itip, halkı alalımdı. Beni dinlemediler. Hepsini kontrol edelim dediler. Hepsinde kim var? El Nusracılar, Tahrir el-Şamcılar var. Bizi dinlemeyince Bağdadi de orada çıkıyor.

‘ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ ERTELEMESİ LAZIM’

Ermeni soykırımı iddialarını resmen tanıyan bir karar tasarısını ve Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı yaptırımlar uygulanmasını içeren bir tasarıyı onayladı. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

İki kararı da kınıyorum. ABD, Türkiye’yi cezalandırmak amacıyla her türlü yola başvuruyor. Bunun önüne geçilmezse sıra Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması ve Türkiye’ye müdahaleye gelecek. Bunlara cevap verilmesi lazım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kararlardan sonra ABD’ye gitmeyi ertelemesi lazım. Ancak hükümet her seferinde gitmek istiyor.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Madende patlama
 
‘Suriye’de küçük bir adım atıldı’
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
1 Kasım 2019 Cuma 08:25

Hadi hayırlısı vekilim

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Eğitim-Sen: Ordu'da bir okul kapatıldıTürkiye
Eğitim-Sen: Ordu'da bir okul kapatıldı
Şentop, İspanya Meclis Başkanı Batet ile görüştü:Siyaset
Şentop, İspanya Meclis Başkanı Batet ile görüştü:
‘Emeği değersizleştirme çabaları devam ediyor’Türkiye
‘Emeği değersizleştirme çabaları devam ediyor’
Yokuş: Çiftçilerimizi üretime küstürmeyelimSiyaset
Yokuş: Çiftçilerimizi üretime küstürmeyelim
Bakan Özer: Okulları kapalı tutma lüksümüz yokTürkiye
Bakan Özer: Okulları kapalı tutma lüksümüz yok
BM'den ABD ve Çin'e çağrıDünya
BM'den ABD ve Çin'e çağrı
Ali Babacan: Ticarette kar değil, ar yılındayızSiyaset
Ali Babacan: Ticarette kar değil, ar yılındayız
BioNTech: Kovid-19 aşısı 5-11 yaş grubunda koruyucuDünya
BioNTech: Kovid-19 aşısı 5-11 yaş grubunda koruyucu
Gazze'de her üç Kovid-19 testinden biri pozitif çıkıyorTürkiye
Gazze'de her üç Kovid-19 testinden biri pozitif çıkıyor
AB'den 'Avrupa Ordusu' açıklamasıDünya
AB'den 'Avrupa Ordusu' açıklaması
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri