Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

'Askerimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, tezkereye dair sert konuştu. Hiçbir asker ve polisin Suriye’de şehit olmasını istemediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var; gönder kardeşim onları Suriye'ye” ifadelerini kullandı.

 Askerimizin Suriye de şehit olmasını istemiyoruz
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Herkes Türkiye nereye doğru savruluyor diye bir endişe içerisinde. Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece hiç kimse endişeye kapılmasın. Temel ve tarihi bir görevimiz var. Kimse endişe etmesin. İyi yönetilmediğini biliyoruz, sorunlar olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki kışın çok ağır geçeceğini de biliyoruz. Bunların hepsini farkındayız” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sorunlarını kendilerinin çözeceğini söyledi.

Geçtiğimiz gün asistan hekim Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik nöbetin ardından geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesiyle gündeme gelen sağlık çalışanlarının çalışma koşulları da Kılıçdaroğlu’nun değindiği konular arasında yer aldı. “36 saat gözünü kırpmadan çalışmak ne demektir?” diye soran Kılıçdaroğlu, uzun nöbet sisteminin kadro eksikliği anlamına geldiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu “Neden var olan kadroları boş tutuyorsunuz? Kimler boş tutuyor? Atama yapın. 740 bin sağlık çalışanı atama bekliyor. Personel eksikliği nedeniyle insanlar olağanüstü gayret sarf ediyorlar. İnsanı robot olarak gören bir anlayış olabilir mi? Sağlık çalışanlarına sesleniyorum; sakın moralinizi bozmayın. Yurt dışına gideceğim diye bir telaşa kapılmayın. Size her türlü olanağı sağlayacağız. Söz veriyorum bütün sağlık çalışanlarını başımızın üstünde taşıyacağız” sözleriyle sağlık çalışanlarının atama sorununu iktidara geldiklerinde çözeceklerini belirtti.

Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneğinin taleplerinin karşılanması için verilen kanun teklifinin 7 aydır bekletildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Neden bekliyor? Saraydan irade alınmadığı için bekliyor. Saray hala bizim yanımızda diye düşünüyorsunuz saray sizin yanınızda değil, beşli çetenin yanında” dedi. Kılıçdaroğlu, gazi sayılmayanlara ilişkin şunları söyledi:

“15 Temmuz gazisi için 'tırnağı kırılsa gazi sayacağız' dedi. Vücudunda mermi var sen bunu nasıl gazi saymazsın? Gazilere söz veriyorum az kaldı geliyor gelmekte olan ve çözeceğiz. İnançla, kararlılıkla çözeceğiz. Bu işin siyaseti mi olur? Parlamentoda milliyetçi geçinenler bunu bilmiyorlar, saraydan emir alacaklar. Ne zamandan beri milliyetçiler birilerinden talimat, emir alır?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine sonrası yaptığı açıklamada her evde 2 araba olduğu yönündeki ifadelerini eleştiren Kılıçdaroğlu “Onun arabası var diye Türkiye zengindir sanıyor. O arabayı o kişi alırken kaç lira vergi ödediğini biliyor musun sen?” sözleriyle Erdoğan’a yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a şöyle seslendi:

“Dönüyorsun apartman görevlisinin arabasına göz dikiyorsun. Sen apartman görevlisinin kaç para aldığını, asgari ücretin ne kadar olduğunu biliyor musun? Devleti yönetemezler, yönetmiyorlar da zaten. Devleti soyulacak organ olarak görüyorsanız yönetemezsiniz zaten. Acaba o şahıs 'yaşam kalitesi' diye bir deyimin olduğunu biliyor mu acaba?”

Tezkere konusunda da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, iktidarın her dediğinin altına mhür basmayacaklarını dile getirdi, Suriye’yle barışacaklarını, karşılıklı büyükelçilikleri açacaklarını, hiçbir asker ve polisin Suriye’de şehit olmasını istemediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Daha fazla mülteci istemiyoruz, sığınmacı istemiyoruz. Bunu öngören bütün düzenlemelere karşıyız. Biz hiçbir askerimizin ve polisimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz. Bizim askerlerimiz şehit olsun istiyor beyefendi. Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var; gönder kardeşim onları Suriye'ye. Başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. Hiçbir askerimizin, evladımızın burnu kanamasın” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu biliyorum. Herkes Türkiye nereye doğru savruluyor diye endişe içinde. Ama kendilerine şunu açık net ifade edeyim. CHP olduğu sürece hiç kimse endişeye kapılmasın. Bu ülkenin demokrasisini büyütmek hanelere huzur getirmek gibi temel bir görevimiz var, görevimizin başındayız kimse endişe etmesin. 

"Çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu biliyorum. Herkes Türkiye nereye doğru savruluyor diye endişe içinde. Ama kendilerine şunu açık net ifade edeyim. CHP olduğu sürece hiç kimse endişeye kapılmasın. Bu ülkenin demokrasisini büyütmek hanelere huzur getirmek gibi temel bir görevimiz var, görevimizin başındayız kimse endişe etmesin.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA: SİZE HER TÜRLÜ OLANAĞI SAĞLAYACAĞIZ SÖZ VERİYORUM 

"(Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen'in ölümü) Pandemi dönemi ciddi sorunlar yaşadık. Sağlık çalışanlarımız 36 saat uyumadan çalıştılar, uzun süre evlerine gidemediler. Ve bizler hep birlikte sağlık çalışanlarımızı alkışladık. Onların minnet borcumuzu bir şekilde ifade etmeye çalıştık ama aynı sorun artarak devam ediyor. 36 saat gözünü kırpmadan çalışmak ne demektir? Ve 36 saatin sonunda evine gideyim diye yola çıkıyorsunuz ve trafik kazasında hayatınızı kaybediyorsunuz. Bir sağlık çalışanının 36 saat çalışması demek kadro eksikliği var, dışarıda atama bekleyenler var demektir. Neden atama yapmıyorsunuz? Var olan kadroları kimler boş tutuyor?  (Sağlık Bakanı'nın atama açıklamasına) Ne oldu? İki üç ay. Sağlık çalışanlarının bütün dalları bekliyor. Atama yapın. 740 bin sağlık çalışanı atama bekliyor. Personel eksikliği nedeniyle insanlar olağanüstü gayretler sarf ediyorlar. Nereden çıktı 24-36 saat. Bunlar insan değil mi? İnsanı robot olarak gören bir anlayış olabilir m,? Sağlık çalışanlarına sesleniyorum, yurt dışına gideceğim diye telaşa kapılmayın bu ülkede size her türlü olanağı sağlayacağız söz veriyorum bütün sağlık çalışanlarını başımızın üzerinde taşıyacağız.

"DÜNYADA HASTANESİ OLMAYAN TEK ORDU TÜRK ORDUSU"

"(Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu) Terörle mücadelede yaralanmış. Helikopter gidip alıyor geliyor ama helikopterin ineceği yer yok, başka bir yere iniyor ambulans yok. Arkadaşımız hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? Eskiden askeri hastaneler vardı: Örneğin GATA vardı 600 yataklı hastaneler vardı bu askeri hastaneler neden hangi gerekçeyle kapandı? Dünyada hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu. Niye askeri hastaneleri açmıyorsunuz? Askeri hastaneleri ‘içeride FETÖ’cüler vardır’ gerekçesiyle açmadılar, Saray’a baktığında FETÖ’cü ordusu görürsün. Allah'ın izniyle iktidarımızın ilk bir haftasında askeri hastanelerin tamamı açılacak.

"HİÇ MERAKTA KALMAYIN GELİYOR GELMEKTE OLAN"

"(Terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi olamayanlar derneği) 7 aydır MHP'nin kanun teklifi bekliyor. Niye? Onları gazi saymıyorlar ama biz onları gazi sayıyoruz. Neden beklediğini söyleyeyim. Saraydan irade alınmadığı için bekliyor. Saray bizim yanımızda diye düşünüyorsanız, Saray sizin değil beşli çetenin yanında. Eğer bunlar yapmazsa, bunlar hala rant ve ihale dağıtıyorlarsa hiç merakta kalmayın geliyor gelmekte olan. Çözeceğiz. Ne zamandan beridir milliyetçiler birilerinden talimat, emir alır!

"BU İKTİDAR BATI'NIN ÇİFTÇİSİNE ÇALIŞIYOR"

"Kars'ta sokaklarda gezdiğim her yerde ceplerim ne olursunuz bana iş bulun kağıtlarıyla doldu. Bu güzel ülkemiz kan kaybediyor. Türkiye genelinde ifade ediyorum. Ekonomik açıdan ülkede kan kaybı olunca bunun her yere sıçradığını görüyorsunuz. Benzer tabloyu Doğu Anadolu'nun bütün illerinde görebilirsiniz, Ekmiyorlar dışarıdan alıyorlar. İthal ediyorlar. Kendi çiftçisi kazanmasın ekmeğe muhtaç olsun ekmek vereyim oyunu alayım mantığıyla gidiyorlar. Ama başka ülkenin çiftçilerine buradan milyar dolarlar aktarılıyor. Büyük ithal etmişiz AK Parti hükümetlerinde 7 milyar 365 milyon dolar ödemişiz. Sadece bu mu? Hayır. Küçük baş hayvan da  373 milyon 215 bin dolar. Yetmemiş kırmızı et ithal etmişiz, ona da 1 milyar 433 milyon dolar ödemişiz. 9 milyar 171 milyon dolar toplam ödediğimiz para! Vicdanı olan herkese sesleniyorum 9 milyar 171 milyon doları biz kendi besicimize ödeseydik ne olurdu? Orta Doğu'yu beslerdik. Kafkaslar'ı beslerdik. Bu iktidar Batı'nın çiftçisine çalışıyor. Çiftçi kardeşlerim merak etmeyin, o bölgeyi tarım ve hayvancılık açısından stratejik alan ilan edeceğiz. Türkiye'nin besicilikte ne kadar ileri gittiğini herkes görecek. Ele muhtaç olmadığını herkes görecek. Mazotu ÖTV'siz vereceğimi söyledim.

KARS VALİSİ'NE: İKİ AY SÜRE VERİYORUM YAPMAZSAN O KÖYE CHP SUYU GETİRECEK KARDEŞİM!

"(Çamçavuş Köyü) Bir baraj yapıyorlar. Baraj yapıldığı için köyü taşıyorlar. Ama köy barajla yol arasına sıkışmış halde hayvanlar meraya gidecek yolu geçmeleri mümkün değil. Köprü istiyorlar biz köprü yapmayız diyorlar. Su istiyorlar , kuyu açın diyorlar. Açtılar kuyu ama suda yüksek arsenik var. Buraya hala su gelmiyor. Buradan Kars Valisi'ne sesleniyorum. Özel idareden yapıyorsan yap kardeşim, istiyorsan devlet su işlerini harekete geçir yap kardeşim. İki ay süre veriyorum yapmazsan o köye CHP suyu getirecek kardeşim! Bir köyü nasıl susuz bırakırsınız ya? Bir de cami yapmışlar il özel idaresi ruhsat veriyor. Cami kaçak. Akıl alacak gibi değil.

GRİ LİSTE TEPKİSİ: TÜRKİYE'NİN İTİBARINI AYAKLAR ALTINA ALMAYA BU HÜKÛMETİN NE HAKKI NE YETKİSİ VARDIR?

"(Gri liste) Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını ayaklar altına almaya bu hükümetin ne hakkı ne yetkisi vardır? İtibar bu kadar rahat kaybedilecek bir olay mıdır? Geliyor terörle mücadele ediyorum vesaire falan filan diye bir sürü laflar ediyor iktidar kanadı, ama El-Kaide olunca, IŞİD olunca onların banka hesaplarına, para hareketlerine ses çıkarmıyorlar. Sanıyorlar ki dünya görmüyor! Dünya tamamını görüyor ya, sen hangi çağda yaşıyorsun?

ERDOĞAN'A ARABA TEPKİSİ

"(Erdoğan'ın "Her evde araba var, kapıcısında araba var" açıklamasına) Sen asgari ücretin ne kadar olduğunu biliyor musun? Sen o insanların nasıl yaşadığını biliyor musun? Bilmiyorsan Güngören'e gör orada, en çok oy aldığın yerlerden biri. Devleti yönetemezler, yönetmiyorlar da zaten, öyle bir dertleri de yok. Devleti soyulacak bir organ olarak gördüyseniz yönetmezsiniz. Acaba o şahıs yaşam kalitesi diye bir deyimin olduğunu biliyor mu?

10 BÜYÜKELÇİNİN İSTENMEYEN ADAM İLAN ETME TALİMATINA TEPKİ

"(Osman Kavala açıklaması yapan 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etme talimatına) Vatandaşlarımız böyle garip bir yönetime hiç tanık oldu mu? Bu şunu gösteriyor bir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Ederseniz bu tür garip olaylarla yüzde yüz sık aralıklarla karşılaşırsınız.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Sudan'da 'darbe karşıtı' gösteriler sürüyor
 
4 bin 250 yıllık altın gaga ağızlı testi Türkiye'ye iade edildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ECB'de ilk kez 50 baz puanlık faiz artışı sinyaliEkonomi
ECB'de ilk kez 50 baz puanlık faiz artışı sinyali
ABD'de perakende satışlarda sürpriz yokEkonomi
ABD'de perakende satışlarda sürpriz yok
ABD’de sanayi üretimi 3. ayda da güçlü artış kaydettiEkonomi
ABD’de sanayi üretimi 3. ayda da güçlü artış kaydetti
Erdal Özyağcılar ekranlara geri dönüyorMagazin
Erdal Özyağcılar ekranlara geri dönüyor
Finlandiya Parlamentosu, NATO’ya başvuruyu onayladıDünya
Finlandiya Parlamentosu, NATO’ya başvuruyu onayladı
İsveç Başbakanı'ndan Türkiye açıklamasıDünya
İsveç Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması
Ekrem İmamoğlu paylaştı! Havalimanında yıkım başladıTürkiye
Ekrem İmamoğlu paylaştı! Havalimanında yıkım başladı
'Finlandiya'nın NATO'ya katılması fark yaratmayacak'Spor
'Finlandiya'nın NATO'ya katılması fark yaratmayacak'
Adımlar bağışa dönüştüAmatör Spor
Adımlar bağışa dönüştü
AKK’den Milli Mücadele Paneli, Sergisi ve KonseriTürkiye
AKK’den Milli Mücadele Paneli, Sergisi ve Konseri
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri