Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  3,9243
  Dolar
 • Euro
  4,6120
  Euro
 • Altın
  160,977
  Altın
 • Bist-100
  103,912
  Bist-100
 • ADANA
  13/17°
  ADANA
 • ANKARA
  6/12°
  ANKARA
 • ANTALYA
  8/18°
  ANTALYA
 • BURSA
  1/11°
  BURSA
 • ISTANBUL
  6/12°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  8/18°
  IZMIR
 • KONYA
  5/12°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
BUDO'dan sefer iptalleri
BUDO'dan sefer iptalleri
'Marsilya'yı yenecek güce sahibiz'
'Marsilya'yı yenecek güce sahibiz'
Kasımda çilek hasadı
Kasımda çilek hasadı
Beşiktaş tarihi maça çıkıyor
Beşiktaş tarihi maça çıkıyor
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
21 Ağustos 2017 Pazartesi - 13:46

Mafya Malaklı peşinde!

Türkiye bir garip ülke oldu. Milli değerlerimizi bir bir yabancılara satarken, elimizde avucumuzda hiçbir şey kalmadı…

Mafya Malaklı peşinde!

Örneğin gelir getiren tüm zenginliklerimiz artık size ait değil… Dağlarımızı bile maden çıkarsınlar diye Çinlilere peşkeş çektik… Bu değerlerimize bir de Aksaray'ın dünyaca ünlü Çoban Köpeği Malaklı'nın mafya yoluyla yurt dışına kaçırılmasına göz yumuyoruz…

Dedik ya, bir garip ülke olduk. Bize ait olan hiç bir milli değerimize sahip çıkamıyoruz. Bin bir emekle Cumhuriyet'i kuran Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Türk insanına armağan edilen, ekonominin düzelmesi için yoktan var edilen milli değerlerimizi bir bir yabancılara satarak, elimizden çıkardık.

Bunlara Orman alanlarımız, dağlarımızı ve hiç kimsenin aklına bile gelmeyecek yöntemlerle yurt dışına mafya yoluyla kaçırılan Aksaray'ın dünyaca ünlü Çoban Köpeği Malaklı'ya bile sahip çıkamadık.

Adı geçen Malaklı cinsi Çoban Köpeği'nin, M.Ö  3 bin 500 yıl önce, Mezepotamya'dan Anadolu'ya Sümerliler tarafından getirildiğini öğrendik. 2000 yıl önce de savaşlarda insanlara karşı korunan dünyadaki "Maşrik" türü köpeklerin atası olduğu bilgisine ulaşıyoruz.  

Merakımızdan dolayı da satılan diğer değerlerimizin üzerine bir bardak su içelim diyerek Aksaray'ın malaklı köpeğine el atalım dedik.

Aksaray'da Malaklı köpeğinin üretimi ile uğraşan "Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme ve Yaşatma Derneği" Başkanı Muammer Tıpırdamaz'a tesadüf eseri ulaştık ve konuyu gündeme getirdik.

Muammer tıpırdamaz tam bir "Malaklı" hayranı. Bu amaçla da Ankara'dan kalkıp Aksaray'a giderek konuyu araştırmış ve Malaklı neslinin tükenmekte olduğunu görünce de bir dernek kurmuş.

Koyulmuş Malaklı'nın üretimine… Gördükleri, duydukları ve tanık oldukları karşısında ise hayretlere düşmüş… Aksaray'ın bugüne kadar sahip çıkamadığı Malaklı, mafya yoluyla yurt dışına büyük paralar karşılığında kaçırılıp satılıyor. Yani, "Milli Köpeğimiz" göz göre göre para karşılığında diğer milli değerlerimizde olduğu gibi, peşkeş çekiliyor.

Konuya çok içerleyen Muammer Tıpırdamaz, 2010 yılında "Aksaray Malaklısı Irkını Koruma ve Geliştirme" adı altında bir dernek kuruyor. Büyük mücadeleler veriyor. Yok olmak üzere olan Malaklı'yı geliştirmek ve kollamak istiyor. Gönüllü ordusu kuruyor bu konuda. Köy köy dolaşarak ne kadar olduğunu saptamaya  ve yok olmak üzere olan Malaklı'yı çoğaltmanın peşine düşüyor. Gördükleri ve duydukları karşısında şoka giriyor. Mafya'nın eline düşen Malaklı, büyük paralar karşılığında Mafya tarafından dış ülkelere satılıyor. Hem de göz göre göre…

Malaklı gönüllüsü Başkan Muammer Tıpırdamaz ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istedik…

İnsan meraklı olunca, hemen konuşmaya başlıyor Başkan Tıpırdamaz. Biz de sorularımızı bir bir kendisine yönelttik.

 Aksaray Malaklısı  Geliştirme Derneği’ni anlatır mısınız? Hangi amaçla kurdunuz?

Aksaray Malaklısı ırkının sadeleştirilmesi, yani ırkın korunması ve gelecek nesillere en iyi şekilde kalması için 2010 yılında kurduk. Aksaray Malaklısı, 3500 yıl önce Orta Asya’dan Sümerliler tarafından Mezopotamya’ya getiriliyor. 2000 yıl önce de savaşlarda insanlara karşı korunan dünyadaki maşrik türü köpeklerin atası olduğu söyleniyor. Tarihçesi budur. Yani geçmişi 3500 yıla dayanıyor.

Özelliği nedir?

Hem bekçi köpeği olarak, hem de davarda sürü köpeği olarak kullanılıyor. Hem bekçilik yönü ağır basıyor, hem de kurtlara karşı anormal bir şekilde sürüyü koruyor. Aynı zamanda savaşçı bir özelliğe de sahip. Yani, sahibini her türlü kötülüğe karşı koruyor…

Dünya'da bu tür koruyucu dernekler olduğunu biliyoruz. Köpeklere yönelik de uluslar arası bir dernek var mı?

Türkiye’de Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) diye bir federasyon var. Oraya bağlıyız. O da uluslararası FCI isminde 1911 yılında Belçika’nın Bürüksel şehrinde kurulmuş dünyada köpeklere patent veren tek kurumdur. 460’a yakın köpeğe patent vermiştir. Yani köpek ırklarını tescilleme yeridir. Buna bağlı da İngiliz, Avustralya ve Kanada’da belli başlı birimler vardır. Dünyada 97 ülke bu federasyona bağlıdır.

Biz Aksaray Malaklısı’nı göremiyoruz. Soyu mu tükendi?

Bir dönem öyleydi diyebiliriz… Ancak dernek olarak biz öylesine bir girişimde bulunduk ki yok olmaya yüz tutmuş Malaklı'yı kollayarak, çoğaltmaya başladık. Bir dönem de kaçak yollarla yani, mafya tarafından yurt dışına büyük paralar karşılığında satıldığını öğrendik ve önlemler almanın yolunu bulduk. Başarılı da olduk diyebilirim. Şimdilerde soyu anormal şekilde çoğalıyor. Bu işten ticaret yapan tahmini 50 ila 100 kişi arasında insan var. Bunlar arasında sahtekarca ve amatörce yapan kişiler maalesef çoğunlukta.

Aksaray Malaklısı ile Kangal arasındaki farkı söyler misin?

Bekçilik yönü Malaklı'ya nazaran biraz zayıftır. Kangallar 7-8 tanesi bir arada gezer, sürüyü öyle korurlar. Malaklı sürüde bir erkek bir dişi bulunur. Anne kızını, baba da oğlunu kabul etmez.

Ben Aksaray’a gelirsem malaklı bulabilir miyim?

Doğrudan insanlara sorarsanız kumar oynamaya benzer. Çok iyi insana da düşebilirsiniz. Aksaray Malaklısı besliyorum diyen, ancak Malaklı'yı bilmeyen birine de denk gelebilirsiniz. bu tamamen alıcının şansına bağlı. 

Aksaray malaklısının ömrü ne kadardır?

Sürünün peşinde 9-10 yıl kadar yaşar. Daha serin, dağlık ağaçlık yerde iyi bakılırsa 18 yaşına kadar yaşar.

Evde yetiştirmeye uygun mu?

Bahçeniz vara ve büyükse evde de yetiştirebilirsiniz.  Evin içinde beslenirse fiziksel olarak kalça ve ayak kemiklerinde bozukluk meydana gelir. Ömrünü de kısaltmış ve Malaklı'ya işkence yapmış olursunuz.

Tahmini fiyatları ne kadar?Bin lira ile 3 bin lira arasında.Soyları artıyor mu azalıyor mu?

Artıyor. Bugün İstanbul’a her yıl 100 ile 200 arasında Malaklı köpek gidiyor. Yasak olmasına rağmen, 7 senedir yoğun şekilde Avrupa’ya da satılıyor.

Türkiye’deki köpek kültürü kapımızda duracak, gelene gidene havlayacak, malımızı koruyacak, evin yemek artığı ile geçinecek, zamanı gelip yaşlandığında ırkına bakmadan başka bir köpek ile yavrusunu alırız mantığı var. Böyle çiftleştirerek ırkı bozuyorlar.

Devlet desteğini alıyor musunuz?

Destek almadığımız gibi devlet 5199 no'lu kanunu da uygulamıyor. Bir kuruş menfaatini görmedik. Üstelik bir  de köstek yani engel olmaya kalkıyorlar. Dedik ya burası Türkiye…

Bir ırkın korunmasını bilmiyoruz, ya da uğraşmak istemiyoruz. "Köpek" deyip ciddiye bile almıyoruz. Oysa Avrupa'da bunun için özel sektörler oluşuyor. Üretilip, satılarak kaynak yaratılıyor. Biz neden bu işi yapamıyoruz, anlamıyorum. Biz geliştirelim, kollayalım ve milli değerimize sahip çıkalım dedikçe, karşımıza engel çıkarıyorlar. Biz de ki anlayış ne yazık ki böyle.

Örneğin; Sivas’ta devletin özel idaresi kırık türleri Kangal diye satıyor. Aksaray Belediyesi de köpek rehabilitasyon merkezi kuruyorum dedi. İşin içinden çıkamayınca kiraya verdi. Gerisini siz düşün artık…

Mafya Malaklı’yı 80 bin dolara satıyor.

Türkiye’de köpek mafyası mı var?

Aksaray’da yılda ortalama 100’e yakın Aksaray Malaklısı çalınıyor. Bunların polise, ya da jandarmaya intikali yüzde 5 civarında kalıyor. Polise, jandarmaya gidenlere dalga geçer gibi “Köpek çalınmış, git şura

dan” diyorlar. Halbuki bunlar çok değerli köpekler. 2 yaşındaki bir Malaklı'yı 5 bin liraya alamazsınız. 

40 günlükken bin 500 - 2 bin liraya satılıyor. Çok güzel bir malaklıyı 15-20 bin liraya alamıyorsunuz. Bazı duyumlarımıza göre de bilmeyenler için 50 - 60 bin Dolar'a satıldığı söyleniyor.  Bizim ülkemizde ne yazık ki, inek çalın

dığında ciddiye alınıyorsunuz. Oysa Malaklı çok özel ve değerli bir köpek cinsi. Kıymetini maalesef bilmiyoruz. Sadece "Köpek" deyip  geçiyoruz… Çünkü; milli değerlerimize önem vermiyoruz… Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi…

Güvencin çalınması da çok oluyor. 3 tane güvercini çalınmış adam, karakola gidiyor, ilgilenmiyorlar. Halbuki 15 bin liralık güvercin.

Savcılığa bastırırsa ancak olay takip ediliyor. Yoksa polis ve jandarma dosyayı açıyor ancak bir daha ilgilenmiyor.

Köpeklerin yurt dışında 30 bin dolardan satıldığı söyleniyor. Doğru mudur?

Türkiye’de bunu yapan 3-4 tane insan var. Benim aldığım duyumlara göre Arjantin, Brezilya ve Uzak Doğu ülkelerine kaçak yollarla götürülüp 80 bin dolara  kadar köpeklerin satıldığını duyduk. Tanık olmadım.

Sürüye çobanlık yapıyor Çobanlık yapıyor yani?

Evet. Sürüye çobanlık yapıyor… Geçmişe bakılırsa 30-40 yıldır köpekten rızkını sağlayanlar Kangal, Boz Karabaş ve Çoban köpeği diye tanıttılar. Bu insanlar bu köpek hakkında bizleri yanlış bilgilendirdiler. 2006 yılında ben adını Aksaray Malaklısı olarak koyduğumda kimse bir şey demedi. Çünkü kangalın ayrı bir ırk olduğunu biliyorlardı. Öyle ileri gittiler ki; Akbaş köpeğinin bile Kangal'dan geldiğini söylediler. Türkiye’de şu anda bilinen dört tane çoban köpeği ırkı var. Bunlar, Aksaray Malaklısı, Akbaş, Kangal ve Kars çoban köpeği diye geçer. Akbaş Eskişehir’in, Kangal ise Sivas’ın köpeğidir. Kars çoban köpeği neredeyse kalmadı.

İlyas ÖZDEMİR

 
Eğlenerek öğreniyorlar
 
Ekmek israfına son verelim
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Zamanı durdurun
Erken yaşlanmak şüphesiz ki herkesin korkulu rüyalarından biridir. Ama ...
Görmezden gelmeyin!
Hayvanlar dünyanın en masum canlıları…Üşürler, aç kalırlar, şiddet görürler ...
Efes'e ilgi gösterilmeli
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki medeniyetlerin beşiği Efes Antik Kenti, son ...
 
Futbolcu olacaktım, bağlamacı oldum!
Cengiz Özkan "Beşiktaş Kulübünden teklif aldım. Futbolcu olacaktım, bağlamacı oldum” dedi.
Alışverişte yeni dönem
Kredi kartları kullanıcısı tarafından onay verilmemesi durumunda 17 Ağustos'tan ...
Türkçeyi beş yaşında öğrendim
Günümüzde Aşık Veysel'i en iyi yorumlayan sanatçı Cengiz Özkan, ayrıca ...
 
Kan ver hayat ver
Kan ihtiyacı hayati önem taşır, yaşamak için gereklidir. İhtiyacımız olan ...
Kalkınmada yeni atak başlatmalıyız
AK Parti MKYK üyesi ve Aydın Milletvekili  Mustafa Savaş, Türkiye’nin ...
Tuzu bırakın
Fazla tuz tüketimi ortaya çıkardığı bazı hastalıklar ile önemli riskler ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Cahit AKMAN
Cahit AKMAN
İttifak ve itilaf siyaseti
Özgür GÜVENÇ
Özgür GÜVENÇ
Teknoloji Bağımlılığı
Harika ÖREN
Harika ÖREN
İstikbal Göklededir!
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Sahte kartla umre
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Mazlum Nusret Kılıçkıran
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
NATO’nun KRONOLOJİSİ
Murat POLAT
Murat POLAT
Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın dikkatine!
Güran TATLIOĞLU
Güran TATLIOĞLU
Arjantin’de son tango
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva