Anayurt Gazetesi
 • Dolar
  3,9243
  Dolar
 • Euro
  4,6120
  Euro
 • Altın
  160,977
  Altın
 • Bist-100
  103,912
  Bist-100
 • ADANA
  13/17°
  ADANA
 • ANKARA
  6/12°
  ANKARA
 • ANTALYA
  8/18°
  ANTALYA
 • BURSA
  1/11°
  BURSA
 • ISTANBUL
  6/12°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  8/18°
  IZMIR
 • KONYA
  5/12°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA TÜRKİYE DIŞ HABERLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT GÜNCEL-DİZİ DİĞER FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
BUDO'dan sefer iptalleri
BUDO'dan sefer iptalleri
'Marsilya'yı yenecek güce sahibiz'
'Marsilya'yı yenecek güce sahibiz'
Kasımda çilek hasadı
Kasımda çilek hasadı
Beşiktaş tarihi maça çıkıyor
Beşiktaş tarihi maça çıkıyor
HABERLER>GÜNCEL-DİZİ
23 Ağustos 2017 Çarşamba - 13:30

İthal ağaçlar getirip doğalları kuruttular!

Şu an Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bulunduğu yer Orman Genel Müdürlüğü’nün yerleşkesiydi ve tür çeşitliliği açısından Ankara’nın en zengin yerlerinden biriydi...

İthal ağaçlar getirip doğalları kuruttular!

O dönemlerde zaman zaman orayı da araştırma alanlarımızdan biri olarak kullandığımız oldu. Bütün ağaçları kestiler, yüzde 70’i yapılaştı. Pahalı ithal türler getirip doğal türlerin hepsini kazıdılar.

Kurtuluş Parkı’nda son dönemde şöyle bir şey oldu. Ağaçların gövdelerine bir metre yirmi santim yüksekliğindeki hizadan delikler açıp ilaç şırınga ettiler.

 

Türkiye'de son yıllarda çevre ve özellikle de  ormanlara verilen hasarın hesabını yapmak oldukça zor. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcağını da hesaba kattığımızda, yakılan ormanların hesabını yapmak oldukça zor. İnsanın içi sızlıyor adeta. Bir de bunlara bilerek rant uğruna yakılan ormanlarımızı kattığımızda, acının         ne denli büyük olduğunu işte o zaman daha iyi anlıyoruz.

Hükümet politikaları, hep ranttan yana tavır aldığı içindir ki, yargıya intikal eden olaylar bile sudan ucuz cezalarla giderilmeye karşılanıyor.

İşte bu yüzdendir ki, her yıl binlerce dönümlük orman alanlarımız yok edilip, küle dönüşüyor. Soluduğumuz hava kadar önemli olan bu ağaçların yakılmasına da bile bile göz yumuluyor. Geçtiğimiz yıllarda     yaşanan orman katliamlarına, bu yıl da ne yazık ki yenileri eklendi. Maden ocağı, köy yolu yapacağız diye katledilen asırlık ağaçlar ve HES için katledilen ormanlara karşı yöre köylülerin verdikleri mücadeleye her gün tanık oluyoruz…

Hükümetlerden bu konuda hiçbir kalıcı önlem alınmadığı gibi, yasaların "Olmaz. Yapamazsın" demesine karşın uygulanmayan mahkeme kararları da  ortada…

İnsan oğlu kendi kendine bu kadar zarar verir mi bilinmez ama, yok olan ormanlarımızı bir gün çok arayacağız, ancak iş işten çoktan geçmiş olacak…

Bu konuları konuşmak, bildiklerini anlatmak ve bel ki de  bir faydası olur diye kaleme almak istediklerimizi Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği yöneticileriyle görüştük.

Onların gözünden orman elbette bir başka güzel. Onlara kendilerini ağaca ve uzun süre yaşamaları için de ormanlara adamış vefakar ve cefakar insanlar. Türkiye'nin neresinde, ne tür ve kaç değişik ağaç yaşadığını hepimizden daha iyi bilen çevre dostları. kimler mi; Orman Mühendisleri Ahmet Demircan ve Salih Usta ile ilgisi  olmamasına karşın ağaca gönülden bağlı, çevreci Makine Mühendisi Serdar Olez…

Öncelikli olarak kurdukları derneği tanıtmalarını istedik.

Siz kimsiniz ve neden kendinizi ağaca ve  ormana adadınız. Bir beklentiniz mi var?

Ahmet Demircan: Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği 1989 yılında    kuruldu.  Adı çok açıklayıcı, kırsal çevre ve      ormancılık konularında araştırmalar yapmak, yaptığı araştırmaların sonuçlarını halkla ve ilgili kuruluşlarla paylaşmak, olabiliyorsa çözüm önerileri oluşturmak ve bu önerileri hayata geçirmek için girişimlerde bulunmak, bu girişimler sonuç vermiyorsa yasal yollara başvurmak diyebiliriz.

Yani proje üretiyoruz diyebilir miyiz?

Araştırma yapıyoruz diyelim. Bizim derneğimiz araştırma amacıyla kurulmuş ilk dernek. Bunu da gönüllülük esasına dayanarak yaptığımız için diğer dernek ve vakıflardan farkı böyle bir anlayışa sahip olması.

Gönüllülük ile yapılırken derneğin girdilerini nasıl karşılıyorsunuz?

Derneğin elektrik, su, ısınma gibi giderleri var. Bunların büyük kısmı üye ödentilerinden karşılanıyor, bağışlar yapılabiliyor. Yürüttüğümüz projelerin giderlerini de genellikle Birleşmiş Milletler SGP diye adlandırılan ödeneklerle karşılıyoruz.

Biz şu alanda proje yapalım diye belirliyoruz. O alanda yapacağımız projeyi destekleyecek olan kuruluşları arıyoruz.             TÜBİTAK ya da bir üniversite destekleyebilir. Bir de Birleşmiş Milletler destekliyor. Yaptığımız projelerin desteklenmesi     amacıyla oralara başvuruyoruz.

Türkiye’den bu konuda destek   aldığını bir kurum oldu mu?

Proje desteği olarak olmadı ancak proje destekçisi oldu. Bir finansal olarak destekleyen kuruluş oluyor bir de eleman, araç-gereç, yayın gibi konularda destekleyen kuruluşlar oluyor. Örneğin Kalıntı   Orman Projemizde bizim genetik analizlerimizi özel bir şirket ücretsiz       olarak yapmayı    üstlendi.

Salih Usta:   Bakanlık düzeyinde işbirliği olabiliyor, üniversiteler, meslek odaları, dernek ve vakıflar ile işbirliği yapıyoruz.

Ahmet Demircan: Örneğin Kalıntı Orman Projesi’nde Orman Genel Müdürlüğü bizim destekçi kuruluşlarımızdan birisi. Yani bizim gittiğimiz ormanlarda ilgili birimi bizim çalışmalarımıza araçları ile katılıyorlar, köy muhtarlıklarına haber veriyorlar, yayınlarımızı dağıtacaklar. Bu gibi destekleri var. Zaten projeyi söylediğimizde gönülden destekleyeceklerini    söylediler.

Kaç yıldır yapıyorsunuz bu işi?

Yalnız bizim projelerimiz çok farklı. Biz iki kez Doğa Tarihi Kongresi yaptık. Destekçisi TÜBİTAK idi.

Uluslararası düzeyde miydi?

Ulusal. Aynı zamanda kongremizi destekleyen Ankara ve Gazi üniversiteleri oldu. Dolayısıyla her projede değişen destekçiler olabiliyor.

Bugüne kadar AB projesi düzenlediniz mi?

Hayır. AB’nin desteklediği projelerin kendi çıkarlarına uygun projeleri desteklediğini biliyoruz. O projelerin bir kısmı kendi yetişmiş elemanlarına iş bulma, buraya gönderme projeleri olduğu belli.

Sizinle beraber kaç kişilik bir güç var arkanızda?

Salih Usta: Dernek üyesi olarak 70 civarında kişiyiz. Ama aktif gönüllü sayımız aktivitelere göre değişiyor. Örneğin Kalıntı Ormanlar Projesinde 25 civarında aktif görevimiz var. Çok yoğun çalışıyor ve efor sarf ediyorlar. Tamamen gönüllülük üzerine kurulu.

 Ahmet Demircan: 25 kişinin yarısı da dernek üyesi değil, gönüllü.

Ankara’da çalışmalar yapıyor musunuz? Örneğin; Kurtuluş Parkı’nda bir inceleme, gezi gibi bir çalışma yani. Çünkü burası Ankara'nın ilk fidanlık bölgesi diye hatırlıyorum.   Burası şu anda ne durumda?

Salih Usta: Bizim açtığımız dendroloji okullarında teorik ve uygulamaları bölümler oluyor. Uygulama bölümlerinde katılımcıları Ankara’nın parklarına götürüyoruz ve parkları tanıtıyoruz. Ankara’da 3 yeri seçtik, çünkü bunlar tür çeşitliliği bazında en zengin yerler. Birisi Kurtuluş Parkı, birisi Botanik Parkı diğeri de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin bahçesi.

AOÇ neden yok?

AOÇ’de öyle bir çeşitlilik yok. Şuan kaçak saray olan yer Orman Genel Müdürlüğü’nün yerleşkesiydi ve tür çeşitliliği açısından Ankara’nın en zengin yerlerinden biriydi. O dönemlerde zaman zaman orayı da kullandığımız oldu. Bütün ağaçları kestiler, yüzde 70’i yapılaştı. Pahalı ithal türler getirip doğal türlerin hepsini kazıdılar.

Kurtuluş Parkı’nda son dönemde şöyle bir şey oldu. Ağaçların gövdelerine bir metre yirmi santim yüksekliğindeki hizadan delikler açıp ilaç şırınga ettiler.

Bu olması gereken bir şey mi?

Hayır. Güya ağaçları     aşılama gibi güçlendirici ve zararlıları yok edici gibi bir ilaç veriyorlar. Halbuki bitki biyolojisinde böyle bir şey yok.

Ahmet Demircan: Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi edinme hakkımızı kullanarak yazı yazdık. Bu işlemi neye dayanarak, hangi rapora dayanarak yapıyorsunuz, amacı nedir, tanesini kaça yapıyorsunuz ve sonuçta ne olacak diye,    ancak hala sonuç alamadık.

Ne zaman başvurdunuz?

2 sene önce başvurduk.

Salih Usta: Aslında şöyle bir yazı geldi.     Yetersiz bir yanıt geldi. Ağaçların gelişmesine yardımcı olmak üzere bunu yaptıklarını söylediler. Dünyada bu yöntemin uygulandığını söylediler. Nerede uygulandığını ve hangi kimyasalları ağaçların içine verdiklerini açıklamadılar.

Ben öyle zannediyorum ki bir şirkete para kazandırmak için yapılan bir iş bu. Ağaçlara hiçbir faydası yok, çünkü ağaçlar mineral maddeleri topraktan kökleri ile alırlar. Ağacı hayvan ya da insan gibi düşünmemek gerek. Bitkinin biyolojisine uymayan bir şey. Belki bizim bilmediğimiz bir şey ama bize de kimse açıklamadı       şimdiye kadar.

Serdar Ölez: Sadece Kurtuluş Parkı’nda değil, Seymenler ve Botanik parklarında aynı uygulamaları gördük. Bu uygulamanın en az iki yıldır olduğunu biliyoruz.

Şırınga uygulanan ağaçlarda kuruma olduğunu gözlemlediniz mi?

Ahmet Demircan: Botanik Parkı’nda Veymut çamı şu anda kuru. Ona da yapmışlardı. Demek ki onun kurumasını engellemedi. Belki de tam tersine kuruttu. Kesin ondan kurudu demiyorum ama en azından kurumasını önlemedi ya da      güçlendirmedi de.

Bizim sorularımız şu: Bunu hangi rapora dayandırarak yapıyorsunuz? Kim verdi bu aklı size. Bizim orman fakültelerindeki bağlantılarımız sürüyor. Sorduk onlara, ben 40 senelik ormancıyım. Belki yeni bilimsel bulgular vardır diye sorduk onlara, şu anda böyle bir yöntem yok dediler.

Yapılan iş ağacın gövdesi bir santim çapında deliniyor. Üzeri kapalı olan kapsül konulmuş.

Salih Usta: Gövdeyi 15 santim aralıklarla delikler açıyorlar.

Ahmet Demircan: Ben üç kez bilgi edinme hakkımı kullandım ancak bilgi alamadım. Bazı arkadaşlar yanıt alabildi ancak açıklayıcı bir yanıt değildi.

Bunu kim yapıyor, tanesini kaça yapıyorsunuz ve sonuç ne olacak diye sorduk ancak yanıt  alamadık.

Kime sordunuz?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sorduk.

YARIN: Ankara Metrosu'nun üstüne ağaç dikilir mi?

İlyas ÖZDEMİR - Salih KAPLAN

 
Böğürtlen dikerek gelirini beşe katladı
 
Ülke toprağı satılamaz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tuzağa düşmeyin
Beslenmede küçük düzenlemeler yaparak tatilden suçlu dönmeyin.
Mafya Malaklı peşinde!
Türkiye bir garip ülke oldu. Milli değerlerimizi bir bir yabancılara satarken, ...
Zamanı durdurun
Erken yaşlanmak şüphesiz ki herkesin korkulu rüyalarından biridir. Ama ...
 
Görmezden gelmeyin!
Hayvanlar dünyanın en masum canlıları…Üşürler, aç kalırlar, şiddet görürler ...
Efes'e ilgi gösterilmeli
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki medeniyetlerin beşiği Efes Antik Kenti, son ...
Futbolcu olacaktım, bağlamacı oldum!
Cengiz Özkan "Beşiktaş Kulübünden teklif aldım. Futbolcu olacaktım, bağlamacı oldum” dedi.
 
Alışverişte yeni dönem
Kredi kartları kullanıcısı tarafından onay verilmemesi durumunda 17 Ağustos'tan ...
Türkçeyi beş yaşında öğrendim
Günümüzde Aşık Veysel'i en iyi yorumlayan sanatçı Cengiz Özkan, ayrıca ...
Kan ver hayat ver
Kan ihtiyacı hayati önem taşır, yaşamak için gereklidir. İhtiyacımız olan ...
 
ANAYURT GAZETESİ
YAZARLAR
Cahit AKMAN
Cahit AKMAN
İttifak ve itilaf siyaseti
Özgür GÜVENÇ
Özgür GÜVENÇ
Teknoloji Bağımlılığı
Harika ÖREN
Harika ÖREN
İstikbal Göklededir!
Orhan SELEN
Orhan SELEN
Sahte kartla umre
M. Yahya EFE
M. Yahya EFE
Mazlum Nusret Kılıçkıran
M. Arif DEMİRER
M. Arif DEMİRER
NATO’nun KRONOLOJİSİ
Murat POLAT
Murat POLAT
Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın dikkatine!
Güran TATLIOĞLU
Güran TATLIOĞLU
Arjantin’de son tango
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA ANAYURT GAZETESİ
TWITTER'DA ANAYURT GAZETESİ
ARŞİV
Ana Sayfa Türkiye Dış Haberler Ekonomi Spor Magazin Kültür-Sanat Güncel-Dizi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim KünyeReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva